ساندویچ پانل سردخانه ای

ساندویچ پانل یکی از سازه های مدرن ساخت و ساز می باشد که امروزه به دلیل نصب آسان و مقرون به صرفه بودن آن، به وفور مورد استفاده قرار می گیرد. ساندویچ پانل متناسب با نوع سازه و بنا طراحی می شود. یکی از انواع ساندویچ پانل ها که بسیار مورد استفاده قرار می گیرد، ساندویچ پانل سردخانه ای می باشد. سردخانه یک اتاق یا فضای بسته می باشد که به منظور نگهداری برخی مواد در دمای پایین در کارخانجات تولید مواد غذایی، کشتارگاه ها، شرکت های تولید دارو، بیمارستان ها و … استفاده می شود.
از این رو بایستی به گونه ای طراحی شود که از ورود و خروج هوا و تغییر دمای داخل سردخانه جلوگیری شود تا مانع از فاسد شدن مواد داخل آن شود.

ساندویچ پانل بهترین و مناسب ترین پوشش برای سقف و دیوار سردخانه ها می باشد. با توجه به اینکه ضریب انتقال حرارت و انرژی در پوشش های ساندویچ پانل بسیار پایین می باشد،
لذا می تواند باعث حفظ دمای داخل سردخانه شده و از مصرف انرژی جلوگیری کند. ساندویچ پانل سردخانه ای در مقایسه با ساندویچ پانل صنعتی ضخامت بالایی داشته و می تواند بین 20 -8 سانتی متر متغییر باشد ( بستگی به کاربرد و دمای سردخانه دارد).
ساندویچ پانل سردخانه ای هم بصورت دیواری و هم سقفی طراحی می شود. حتی درب ورودی سردخانه نیز می تواند از ساندویچ پانل ساخته شود.

سردخانه

ساختار ساندویچ پانل سردخانه ای

ساندویچ پانل سردخانه ای بصورت 3 لایه طراحی می شود که لایه میانی آن معمولا از جنس پلی اورتان می باشد که توسط پوشش فلزی بصورت فوقانی و تحتانی پوشانده می شود.
این ساختار معمولا به عنوان پوشش سقف و دیوار سردخانه مورد استفاده قرار می گیرد.
برای پوشش کف سردخانه از ساندویچ پانل دو رو نایلون استفاده می شود (به جای پوشش فلزی از پوشش نایلونی استفاده می شود).
جنس ورق فلزی مورد استفاده در ساندویچ پانل سقفی و دیواری سردخانه، می تواند از فلز آلومینیوم، آلوزنیک و یا گالوانیزه باشد. این فلزات در برابر شرایط محیطی مانند رطوبت، گرما، سرما و خوردگی بسیار مقاوم می باشد.

البته بستگی به شرایط سازه و محل نصب آنها، می توان از هر کدام از فلزات فوق استفاده نمود.

  علت استحکام ساندویچ پانل چیست

ضخامت استاندارد ساندویچ پانل سردخانه بین 20-8 سانتی متر می باشد که بخش اعظم آن مربوط به هسته مرکزی ساندویچ پانل می باشد و ضخامت فلز پوششی آن تنها 7-4 میلی متر می باشد. دانسیته پلی اورتان بکار رفته در لایه میانی ساندویچ پانل 2±40 کیلوگرم بر متر مکعب می باشد. عرض ساندویچ پانل سردخانه 15.1 سانتی متر می باشد که 2 سانتی متر آن مربوط به فاق و زبانه می باشد. طول ساندویچ پانل نیز بسته به متراژ محل نصب داشته و می تواند بین 12-2 متر متغییر باشد.

ساندویچ پانل سردخانه ای

ویژگی های ساندویچ پانل سردخانه ای

ساندویچ پانل مورد استفاده در سردخانه ها دارای ویژگی های منحصر به فردی می باشد که آن را مناسب استفاده در چنین مکان هایی نموده است.
مهم ترین ویژگی آن، مقاومت بالا در برابر رطوبت و حرارت می باشد. به دلیل ضخامت بالای ساندویچ پانل سردخانه ای در مقایسه با سایر ساندویچ پانل ها، در هنگام نصب بصورت اورلپ قرار گرفته و کاملا چفت هم می شوند که این امر موجب کاهش ضریب انتقال حرارت و رطوبت می شود.
ویژگی دیگر این نوع ساندویچ پانل، مقاومت بالا در برابر خوردگی حشرات و پوسیدگی می باشد.
به دلیل چفت بودن کامل ساندویچ پانل ها به یکدیگر از ورد حشرات و گرد و غبار به داخل سردخانه جلوگیری می شود.
بنابراین یک فضای تمیز و بهداشتی را برای مواد نگهداری شده در سردخانه فراهم می کند.

ویژگی های مشترکی که ساندویچ پانل سردخانه ای با دیگر ساندویچ پانل ها دارد، نصب آسان و سریع، قیمت مناسب آن در مقایسه با سایر مصالح ساختمانی، قابل تعویض و جابجایی، قابل شستشو، تنوع رنگ و طرح می باشد.

ساندویچ پانل مصرفی برای سردخانه ها بسته به نوع و کارکرد سردخانه، انتخاب می شود. سردخانه ها بر اساس نوع موادی که در آن نگهداری می شود، به 4 گروه تقسیم می شوند:

 • سردخانه بالای صفر درجه : برای نگهداری برخی مواد غذایی کنسرو شده و کالاهای بسته بندی شده
 • سردخانه پایین صفر درجه : برای نگهداری گوشت، مرغ و برخی ترکیبات دارویی که نیاز به فریز شدن دارند.
 • سردخانه دو مداره : این نوع سردخانه هر دو شرایط بالا را می توانند فراهم کنند. بنابراین برای نگهداری انواع مواد تولیدی با شرایط نگهداری ویژه هر کدام، مناسب می باشد.
 • سردخانه متحرک : یخچال های نصب شده بر روی تریلرها، کامیونت ها و … می باشد که برای جابجایی مواد از سردخانه به مراکز پخش استفاده می شود.
  وزن هر متر مربع ساندویچ پانل چقدر است

در تمامی 4 مورد ذکر شده از ساندویچ پانل سردخانه ای استفاده می شود. اما ضخامت آن متناسب با شرایط دمایی آنها انتخاب می شود.
ساندویچ پانل سردخانه ای

کاربرد ساندویچ پانل سردخانه ای

 • پوشش سقف و دیوار سردخانه های صنعتی، کارخانجات تولید مواد غذایی، انبارها و …
 • سردخانه های نگهداری گل و گیاه
 • سردخانه های نگهداری داروها و تجهیزات بیمارستانی و آزمایشگاهی
 • سردخانه های نگهداری محصولات دامی و گوشت
 • سردخانه های نگهداری محصولات کشاورزی
 • یخچال های حمل و نقل نصب شده بر روی کامیونت ها و تریلرها

قیمت ساندویچ پانل سردخانه ای

قیمت ساندویچ پانل به عوامل مختلفی بستگی دارد که شامل:

 • چگالی و ضخامت عایق هسته ای بکار رفته در لایه میانی ساندویچ پانل سردخانه ای
 • جنس عایق میانی و ورق روکش ساندویچ پانل سردخانه ای
 • متراژ و طول ساندویچ پانل سردخانه ای

البته ساندویچ پانل دست دوم نیز برای پوشش سردخانه ها مورد استفاده قرار می گیرد که این نوع ساندویچ پانل در مقایسه با ساندویچ پانل نو قیمت پایین تری دارد. اما باید در نظر داشت که ساندویچ پانل دست دوم از لحاظ ظاهری، مسائل بهداشتی و ایمنی نسبت به ساندویچ پانل نو، کیفیت پایین تری دارد.

خدمات فروش و نصب ساندویچ پانل سردخانه ای

با توجه به نیاز صنعت به سرسازی محصولات تولیدی، ساندویچ پانل سردخانه‌ ای یکی از پرکاربردترین ساندویچ پانل ها به شمار می رود. با توجه به اینکه حفظ محصولات صنعتی و غیر صنعتی در دماهای پایین بسیار حائز اهمیت می باشد؛ بنابراین کاهش ضریب انتقال حرارت در سردخانه ها از اهمیت بالایی برخوردار است. در این راستا، شرکت ویراپانل با ارائه خدمات خود در زمینه فروش و نصب انواع ساندویچ پانل سردخانه ای، نیاز صنعت را به این محصول تامین می نماید. همچنین با ارائه خدمات فروش و نصب ساندویچ پانل سقفی، ساندویچ پانل دیواری، ساندویچ پانل اتاق تمیز، ساندویچ پانل ترک و … کارفرمایان و مدیران پروژه های ساخت و ساز را در این حوزه همراهی می نماید.

Twitter

Instagram

 


جهت اطلاع از قیمت روز ساندویچ پانل با کارشناسان ما تماس بگیرید

مطالب پربازدید