کاربرد ورق فلاشینگ در نصب ساندویچ پانل چیست

فلاشینگ

ورق فلاشینگ در نصب ساندویچ پانل چه کاربردی دارد؟ از ورق فلاشینگ معمولا برای زیبا سازی و آب بندی ساختمان استفاده می کنند . ورق فلاشینگ به عنوان یک پوشش برای سقف های شیروانی ساخته شده از ساندویچ پانل است. معمولا از این سازه ها برای مخفی کردن و آب بندی ساختمان استفاده می کنند و گاهی اوقات از آن ها با نام فلاشینگ نما نیز یاد می کنند.

این ابزار را بر مبنای اهداف طراحی آن ها و هدفی که دنبال می کنند دسته بندی می شوند این طرح ها شامل پروفیل های فلاشینگ و طرح هایی می شود که عملکرد آن ها تحت آن قرار می گیرد.

ورق فلاشینگ در نصب ساندویچ پانل انواع متنوعی دارد که شامل ورق های گالوانیزه، روغنی، سیاه می شود که در ضخامت های متفاوتی تولید می شوند ابن نوع پوشش را برای زیباسازی زوایای خاص ساختمان در نظر می گیرند. این ورق ها را معمولا از جنس ساندویچ پانل ها می سازند. از دیگر کاربرد های آن استفاده در راس خط یا گام های ساندویچ پانل است. از نمونه های مختلف فلاشینگ ساندویچ پانل ها برای جلوگیری از نفوذ باران و پوشش دهی درزهای منقطع استفاده می شود. با توجه به این موضوع می توانیم بگوییم که یکی از کاربردهای ساندویچ پانل استفاده از آن ها در قسمت های درز دار است. درپوش یکی دیگر از موارد استفاده از فلاشینگ در سازه های ساندویچ پانل استفاده از آن ها به عنوان درپوش است. می توانیم از این قطعات برای برای لبه پنجره ها نیز بهره بگیریم. همان طور که می دانید جنس این پوشش ها فلزی بوده و قابلیت این را داشته که به وسیله ی متدهای مختلف برشکاری، خم کاری و جوشکاری در طرح های مختلف تولید شوند. بعد از انجام این عملیات از ساندویچ پانل ها در سطوح روباز ساختمان ها استفاده می کنند.

انواع مختلف فلاشینگ از لحاظ کاربرد شامل: فلاشینگ زاویه ‌دار، فلاشینگ سینه کفتری هلال داخل، سینه کفتری هلال بیرون، فلاشینگ مورد استفاده تاج، فلاشینگ مورد استفاده زیر تاج،فلاشینگ نمای سفارشی،فلاشینگ نمای شیروانی، فلاشینگ مورد استفاده پنجره و فلاشینگ پشت بام هستند.

بررسی عملکرد ورق فلاشینگ در نصب ساندویچ پانل

نصب فلاشینگ

درباره ی اهمیت ورق فلاشینگ در نصب ساندویچ پانل باید بگوییم که این سازه ها را برای نصب انواع ساندویچ به کار می برند برای ساخت این نوع سازه از پروفیل های مختلف استفاده می کنند که از جنس خود ساندویچ پانل ها استفاده می کنند. فلاشینگ ساندویچ پانل را برای پوشاندن خرپایی که در ساخت شیروانی به کار رفته است استفاده می کنند نا نمای ساختمان زیبا تر به نظر برسد.

فلاشینگ ها در انواع مختلف پشت بام، فلاشینگ پنجره،زاویه دار، تاج، زیر تاج، رایزر، طرح دار و …. هستند. همان طور که در ابتدا اشاره کردیم فلاشینگ در نصب ساندویچ پانل از نمونه های مختلفی پیروی می کند. یکی از پر طرفدار ترین انواع آن فلاشینگ های هلالی است که مانند گچبری های زیبایی هستند و حالت فوق العاده ای به شیروانی ها می دهند همین مزایا باعث شده که این نوع طرفداران زیادی داشته باشد.

از دیگر انواع فلاشینگ در نصب ساندویچ پانل مدل پله ای آن است که به صورت دو یا سه پله ساخته می شوند و برای ساخت آن ها از متریال مختلف در سایز و ضخامت گوناگون استفاده می شود. فلاشینگ نمای آینه که به فلاشینگ رومی نیز معروف است. این نوع که در ابعاد و ضخامت های مختلف ساخته می شود و برای پوشش دادن شیروانی ها از آن ها استفاده می کنند.

مزایای استفاده از فلاشینگ در نصب ساندویچ پانل

با توجه به اینکه می دانید فلاشینگ ها از جنس فلزی ساخته می شوند و کاربرد آن ها در سطوح بیرونی و خارجی است مسلما مزیت های زیادی برای ساختمان های ساخته شده از ساندویچ پانل به دنبال دارند. نکته مهمی که در این رابطه وجود دارد این است که ساندویچ پانل ها در انواع سقفی و نمونه های دیگر تولید می شود یکی از ویژگی های آن ها امکان ساخت آن در ابعاد و اندازه های مختلف با توجه به نیاز و سلیقه ی مشتریان است.

این فلاشینگ ها علاوه بر اینکه نمای ساختمان را زیبا می کنند باعث می شوند که در هنگام وزش باد از ایجاد آسیب و کنده شدن شیروانی ها جلوگیری کرده و همچنین به عنوان مانعی برای نفوذ آب عمل کرده و در آب بندی سقف های شیروانی استفاده شود.

نکات مهم درباره نصب فلاشینگ

انواع ورق فلاشینگ

در ارتباط با نصب فلاشینگ باید بگوییم بر روی قسمتی از دیوار قرار می گیرند که باید ورق را به وسیله ی ملات سیمان محکم کرده و صاف نگه دارند. در صورتی که در مناطق باد خیز زندگی می کنید هنگام نصب فلاشینگ در ساندویچ پانل باید از نبشی و قوطی استفاده کرد تا امکان این وجود داشته باشد فلاشینگ را در نبشی پیچ یا پرو کرد.

سطحی که برای فلاشینگ در نظر گرفته می شود با ید کمی شیب دار باشد این امر باعث شده تا آب برف و باران به داخل ساختمان نفوذ نکند. برای کارکرد بهتر ورق های فلاشینگ می توانیم در محل اتصال قطعات این سازه ها با ساندویچ پانل ها از بتن، رنگ های مخصوص آب بندی، چسب آب بندی استفاده کرد. قسمت خارجی یا به عبارتی لبه ی فلاشینگ در نصب ساندویچ پانل را در حدود 3 تا 5 سانتی متر از دیوار فاصله می دهند در در زمان بارش باران قطر فلاشینگ آب بر بر روی سطح آن نفوذ نکند.

این مقاله را نیز مطالعه کنید حرثقیل سقفی در تبریز

مزایای استفاده از فلاشینگ نما چیست

یکی از مهم ترین مزایای این سازه ها به عنوان عامل جلوگیری از باد در سازه ها که مانع کنده شدن شیروانی ها می شود.

با توجه به اینکه هنگام نصب ساندویچ پانل درزهایی ایجاد می شود از فلاشینگ یا گاتر برای پنهان نمودن درز های اتصال دو قطعه استفاده می کنند.

یکی از مواردی که در ساخت ساختمان های ساخته شده از ساندویچ پانل مهم است ایجاد زیبایی در این سازه ها است با استفاده از فلاشینگ این موارد را رعایت می کنند.

حفظ ایمنی و پیشگیری از نفوذ آب به درون ساختمان ها خصوصا در مناطق پر باران و مرطوب است بنابراین از این سازه ها به عنوان دیواره آب بند ، درز بند و هوا بند استفاده می کنند.

مطالب پربازدید 

مطلب بعدی 

اشتراک گذاری
اطلاع از
امتیاز
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
مشاهده همه کامنت ها