درب سردخانه و کاربرد های آن

در این مقاله به معرفی انواع درب و سردخانه می پردازیم و به نقش آنها در عملکرد صحیح سردخانه می پردازیم.

تجهیزات و سیستم های مختلفی برای نگهداری مواد غذایی فاسد شدنی در تمام کشورهای جهان استفاده می شود. همچنین در زمان های قدیم برای نگهداری بیشتر مواد غذایی، آنها را دفن می کردند و یا در سرداب ها نگهداری می کردند. کم کم با گذشت زمان و پیشرفت علم و فناوری، روش های جدیدتر و جدیدتری ابداع شد و سیستم های تبرید و سیکل های تبرید از مهم ترین اختراعات بشر هستند.

سردخانه مکان ها و امکاناتی است که در خدمت حفظ کیفیت مواد غذایی، گیاهی، دارویی، کشاورزی و کلیه مواد فاسد شدنی است و مواد غذایی برای مدت طولانی با همان کیفیت اولیه نگهداری می شوند.

در سردخانه از قطعات و تجهیزات مختلف برای تولید سرما و رساندن دما به حد مطلوب و ثابت استفاده می شود.  خازن، کمپرسور، ساختارهای درب و سردخانه از مهمترین عوامل در ترکیب آن هستند.

درب سردخانه

اگر درب سردخانه به درستی کار نکند چه اتفاقی می افتد؟

یکی از مهمترین وظایف و وظایف سردخانه رساندن دما به حد ثابت و مطلوب و تولید هوای سرد است. حال اگر درب سردخانه به گونه ای باشد که نتواند از هوای سرد داخل منطقه محافظت کند و باعث ورود گرما به سردخانه شود، تمام انرژی که برای ایجاد این هوای سرد توسط دستگاه ها و تجهیزات سردخانه ایجاد شده است از بین می رود. زیرا در تولید هوای سرد تمامی تجهیزات سردخانه به طور مداوم کار می کردند تا دما را به حد مطلوب برساند.در صورت عملکرد نامناسب درب سردخانه علاوه بر مصرف زیاد و اتلاف انرژی، شاهد استهلاک و عملکرد بسیار پایین سیستم های خنک کننده خواهید بود.

همچنین میتوانید مقاله قیمت ساندویچ پانل را نیز مطالعه کنید

انواع درب سردخانه

همانطور که گفته شد عملکرد صحیح درب سردخانه تاثیر مستقیم و قابل توجهی بر عملکرد بقیه تجهیزات سیستم خنک کننده خواهد داشت. به طور کلی این درب ها به سه دسته لولایی، کشویی و جوی تقسیم می شوند. سه نوع درب برای سردخانه در نظر گرفته شده است که در این قسمت به بررسی هر کدام می پردازیم. یکی از مهمترین و اولین مواردی که در ساخت و طراحی سردخانه باید مورد توجه قرار گیرد، انتخاب صحیح درب سردخانه است.

درب سردخانه

ریل یا سرسره درب سردخانه:

درب کشویی درب سردخانه‌ برای باز و بسته شدن مکرر مناسب است زیرا هنگام باز و بسته شدن شاهد تلفات کمتر و تبادل هوای کمتری خواهید بود. برای سردخانه‌ های بزرگتر از درب های موتوری استفاده می شود که سرعت بازوی بسته شدن را افزایش می دهد. در این نوع درب نیازی به استحکام دست زیاد نیست، همچنین به فضای کمتری نیاز خواهند داشت و برای اجرای زیاد مناسب خواهند بود.

لولا درب سردخانه:

به دلیل مکانیسم ساده لولا درب سردخانه یکی از پرکاربردترین درب است. هزینه کم و سادگی کار، عمر طولانی، سهولت استفاده و نصب باعث کاهش هزینه های ساخت می شود.

  مقاومت ساندویچ پانل در مقابل الکتریسته و نویز

لولا درب برای سردخانه‌ با ترافیک کم به دلیل اتلاف حرارت زیاد مناسب خواهد بود. به دلیل اینکه تکیه گاه این درب در یک طرف است، برای استفاده در حجم زیاد مناسب نیست. به دلیل درب بزرگ، فشار روی لولاها افزایش می یابد و نیاز به فضای بیشتری برای بسته شدن بازو دارد.

همچنین میتوانید مقاله  ساندویچ پانل را نیز مطالعه کنید

ریل کنترل هوا درب سردخانه‌:

برای سردخانه‌ که در آن میوه ها و سبزیجات مهم و حساس به اکسیژن ذخیره می شود، بیشتر اوقات از قطار کنترل هوا درب سردخانه‌ استفاده می کنند. این درب از حرکت هوای بیرون به داخل جلوگیری می کند تا درصد اکسیژن در سردخانه افزایش پیدا نکند و این باعث افزایش طول عمر غذا می شود.به دلیل حساسیت نوع درب، انعطاف پذیر هستند.

یکی از مهمترین نکات هنگام ساخت و سازماندهی سردخانه خنک نگه داشتن فضای داخلی است. همانطور که گفتیم یکی از موارد مهم برای این کار استفاده از درب است. درب سردخانه یکی از مواد کلیدی است که باید در انتخاب آن دقت کنید زیرا یکی از نکات اصلی تبادل گرمای خارجی با سرما و اتلاف انرژی است.

درب سردخانه

اگر درب را انتخاب کنید که برای سردخانه مناسب نیست، باعث گرم شدن سریع غذا و کارکرد بیش از حد کندانسور می شوید که در فصول گرم سال بدتر است. بنابراین بهترین درب سردخانه درب همانی خواهد بود که بهترین عایق را داشته باشد و بر اساس نیاز شما طراحی و ساخته شود و فضای کار شما را ارتقاء دهد.

تجهیزات الکتریکی، احتراق درب سردخانه‌

انواع روشنایی درب، چشمک زن، سوزاندن سردخانه تولید شده در ایران کاربردهای متفاوتی دارند. در ادامه به این اپلیکیشن ها اشاره می کنیم.

مواد حرارتی اطراف درب:

وجود وسیله گرمایشی در اطراف درب برای حفظ دمای زیر صفر برای جلوگیری از تقطیر و یخ زدن آب و در نتیجه آسیب دیدن درب مفید است. این المنت بر روی انواع درب سردخانه قابل نصب است.

تفاوت دمای بیرون و داخل سردخانه:

یکی از اولین چیزهایی که برای انتخاب روشنایی درب سردخانه، نزدیک، سوزاندن، تفاوت دمای بیرون است. برای این اختلاف دما درب با ضخامت 7 تا 15 سانتی متر ساخته می شود. به عنوان مثال، برای سردخانه‌ های صفر کوچک که کاهش اتلاف حرارت مهم است، ضخامت بیشتری برای درب آنها استفاده می شود.

کنترل آب و هوا:

برای درب سردخانه، در برخی موارد، کنترل دقیق شرایط محیط داخلی و جلوگیری از ورود اکسیژن و سایر گازها به سردخانه ضروری خواهد بود.به عنوان مثال برای نگهداری میوه ها و سبزیجات باید از کنترل جوی درب سردخانه به صورت کاملاً تهویه و تهویه استفاده کرد.

در سردخانه کنترل اتمسفر به دلیل تزریق گازهای خنثی مانند دی اکسید کربن باعث کاهش درصد اکسیژن در معده می شود، بنابراین لازم است از ورود اکسیژن به سردخانه جلوگیری شود. بنابراین با استفاده از درب کنترل جو امکان پذیر خواهد بود.

  وزن هر متر مربع ساندویچ پانل چقدر است

لولایی بودن درب سردخانه:

در انتخاب درب کشویی یا تاشو باید به میزان فضایی که باید درب قرار داده شود توجه کرد. یعنی اگر فضای کافی برای درب وجود ندارد استفاده از درب که نزدیک است توصیه نمی شود.در سردخانه‌ های بزرگ نوع لولایی بهتر است. با توجه به اندازه و نوع استفاده، ابعاد درب سردخانه تعیین خواهد شد.

برای مثال در سردخانه برای نگهداری میوه، ابعاد درب باید 30 سانتی متر بزرگتر از جعبه میوه در هر طرف باشد. همچنین برای انتخاب سایز می توانید به کاتالوگ شرکت های سازنده مراجعه کنید. نکته مهم دیگر در استفاده از درب بسته این است که این نوع درب در هنگام باز و بسته شدن فضای بیشتری برای حرکت هوا ایجاد می کند. اگر از ریل و دم استفاده کرده باشید، تبادل هوا و رطوبت کاهش می یابد.

نحوه نصب درب سردخانه

هنگام نصب درب سردخانه باید به نکات زیر توجه کنید:

نصب پایه های قرقره باید به گونه ای باشد که واشر زیر درب با زمین تماس داشته باشد.

برای تنظیم ارتفاع بالا و نیمه درب باید از پیچ قرقره استفاده کنید.

پس از راه اندازی درب، مطمئن شوید که ویژگی های شما کار می کند.

پس از نصب درب را روی ریل قرار دهید.

قیمت درب سردخانه

قیمت آتش درب تخت سردخانه سوزاننده ساخت ایران به دلیل محدودیت سایزها و ساخت در ضخامت های مختلف قیمت آنها نیز متفاوت خواهد بود. مثلا برای سردخانه زیر صفر برای از دست دادن توان باید از درب با ضخامت بیشتر استفاده کرد که قیمت بالاتری خواهید داشت. این نوع درب با توجه به دمای سردخانه تقسیم بندی می شود که اندازه های مناسب را با توجه به نیاز انتخاب می کند و هر کدام قیمت های متفاوتی دارند.

با این حال، طول و عرض ساختمان درب نیز بر ضخامت آن تأثیر خواهد گذاشت. همچنین مواد به کار رفته در تولید درب سردخانه نیز بر قیمت آن موثر بوده و به طور مستقیم بر افزایش و کاهش قیمت درب تاثیر خواهد داشت. یکی از نکاتی که در استفاده از درب سردخانه باید مورد توجه قرار گیرد، استفاده از المان های حرارتی و عایق در ساخت آن است که باعث کاهش اتلاف انرژی می شود، اما در افزایش قیمت درب سردخانه تاثیرگذار خواهد بود.

نتیجه
سردخانه درب وظیفه دارد از ورود گرما و اکسیژن به محیط سردخانه جلوگیری کند، بنابراین در انتخاب آنها باید بسیار دقت کرد. اگر این درب به درستی انتخاب نشود، عملکرد تجهیزات و عمر دستگاه در داخل سردخانه بسیار کاهش می یابد و انرژی زیادی هدر می رود. برای انتخاب درب مناسب می توانید با مشاوران و متخصصان مجموعه روتوپارس تماس گرفته و با آنها مشورت نمایید.

.

مطالب پربازدید 

امتیاز
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
مشاهده همه کامنت ها