توضیح نصب ساندویچ پانل

نصب ساندویچ پانل ها، با توجه به تقسیم بندی آنها، مراحل متفاوتی دارند که در ادامه توضیح داده می شود.

نصب ساندویچ پانل ها در بخش های مختلف یک ساختمان و در بناهای مختلفی همچون سوله ها، کارخانجات، سردخانه ها و … انجام می گیرند.

نصب ساندویچ پانل سقفی 

برای شروع نصب ساندویچ پانل سقفی، توجه به ساختار به کار رفته در سقف ها و حدفاصل بین تکیه گاه های اصلی بسیار حائز اهمیت می باشد. زیرا زیرسازی ساندویچ پانل های سقفی بر اساس ساختار سقف تعیین می شود. سپس ساندویچ پانل ها به ترتیب و بصورت اورلپ بر روی پرلین های سقف چیده می شوند. علت اورلپ چیدن پانل ها برای جلوگیری از نفوذ آب می باشد. با توجه به تصویر، در هر یک متر مربع از ساندویچ پانل سقفی، یک پیچ سرمته گالوانیزه نصب می شود. بعد از اتمام این کار، برای زیباتر دیده شدن ظاهر پانل ها و درزگیری سقف، از ورق های فلاشینگ استفاده می شود که توسط دستگاهی بصورت فیکس شده روی درزهای موجود بین پانل ها قرار میگیرد.

نصب ساندویچ پانل

نصب ساندویچ پانل دیواری

قبل از اقدام به نصب ساندویچ پنل دیواری، لازم است تا برخی نکات مهم در خصوص ساختار بکار رفته در ساختمان، حدفاصل بین ستون ها، جهت باد و ارتفاع پانل های مورد نیاز را کسب نماییم تا بر اساس آن بتوانیم زیرسازی قبل از نصب ساندویچ پانل ها را انجام دهیم.

میتوانید مقاله قیمت ساندویچ پانل را نیز مطالعه کنید 

برای شروع، ساندویچ پانل ها بصورت افقی بگونه ای چیده می شوند که نر و مادگی با یکدیگر چفت شوند. انتهای هر پانل با پیچ سرمته گالوانیزه محکم می شود. بعد از اتمام چهار دیوار اصلی، لبه های کناری با نصب ساندویچ پانل های کنج پوشیده می شود. نصب فلاشینگ تسمه بین پانل ها برای پوشاندن فضاهای خالی بین پانل ها انجام میگیرد. در نهایت فلاشینگ مخصوص پنجره ها و درب ها نصب می شود.

نصب ساندویچ پانل های دیواری و سقفی به همین راحتی که در این مطلب توضیح داده شد، در کوتاه ترین زمان ممکن و با کمترین هزینه در مقایسه با سازه های سنتی انجام میگیرد. لازم به ذکر است که علاوه بر هزینه پایین و زمان کوتاه برای نصب ساندویچ پانل در مقایسه با سازه های سنتی مقاومت مکانیکی و استحکام بالایی داشته و همین امر موجب افزایش تقاضا برای استفاده از ساندویچ پانل ها در ساختمان ها و بناها شده است.

ساندویچ پانل سازه های آماده و پیش ساز می باشند که برای پوشش دیوارها و سقف انواع مختلف ساختمان ها مورد استفاده قرار می گیرند. جنس ساندویچ پانل ها از ترکیبات طبیعی بوده و در مقایسه با مصالح سنتی مثل آجر، سیمان، گچ و … استحکام و مقاومت بالایی دارند.

ساندویچ پانل ها دارای یک بخش مرکزی ضخیم بوده که در حدود 90 درصد حجم ساندویچ پانل را به خود اختصاص می دهند. جنس هسته مرکز از پلی اورتان، پشم سنگ و یا پلی استایرن می باشد. هر کدام از این ترکیباب ویژگی های منحصر به فردی داشته و بسته به محل مورد استفاده، انتخاب می شوند. مثلا در سالن های صنعتی و ساختمان هایی که مقاومت در مقابل آتش سوزی حائز اهمیت می باشد، از ساندویچ پانل پشم سنگ استفاده می شود. ساندویچ پانل پلی اورتان به دلیل عایق حرارتی و صوتی خیلی خوب، در بیمارستان ها، کارخانجات، سالن های ورزشی و …  مورد استفاده قرار می گیرند.

نصب ساندویچ پانل دیواری

ساندویچ های پانل ها در طرح ها و مدل های مختلفی ساخته می شوند. ساندویچ پانل پیچ مخفی، ساندویچ پانل شیاردار، ساندویچ پانل صاف شیاردار، ساندویچ پانل پیچ مخفی با شیارهای درشت و ساندویچ پانل پیچ مخفی با شیارهای ریز از جمله طرح هایی است که بسیار مورد استفاده قرار می گیرد.

نصب ساندویچ پانل دیواری

انواع ساندویچ پانل دیواری

ساندویچ پانل ها به دو فرم ساندویچ پانل دیواری و ساندویچ پانل سقفی طراحی و تولید می شود. هسته مرکزی ساندویچ پانل دیواری بسته به کاربرد آن در سالن ها، کارخانجات صنعتی، سردخانه ها و … می تواند از جنس پشم سنگ، پلی اورتان و یا پلی استایرن ساخته شود.

ساندویچ پانل دیواری در ابعاد عرض 1.15متر ، ضخامت 4، 5، 6، 8، 12، 15، 18 و 20 سانتی متر، طول بین 2-12 متر تولید می شوند. البته لازم به ذکر است که ضخامت پوشش سطح خارجی ساندویچ پانل دیواری به جنس این پوشش بستگی دارد. مثلا در ساندویچ پانل دیواری با ورق گالوانیزه، ضخامت ورق 0.5 میلی متر می باشد.

ساندویچ پانل دیواری، در مدل های صاف (DNS)، شیار دار (DND) و پیچ مخفی (RPO) تولید می شود. سطوح صاف ساندویچ پانل دیواری به شکل عاج دار ساخته می شود که علت تعبیه این عاج های کوتاه، افزایش تحمل پذیری ساندویچ پانل دیواری در مقابل فشار وارده می باشد.

ساندویچ پانل‌ دیواری طوری طراحی می شود که در یک طرف دارای تورفتگی و در طرف دیگر دارای برآمدگی می باشد. این شیوه طراحی سبب می شود تا هنگام نصب ساندویچ پانل دیواری، سازه ها بصورت اورلپ کنار هم قرار بگیرند و لبه های آنها با یکدیگر هم پوشانی نماید. برای محکم تر شدن سازه ها به یکدیگر، از اتصالات پیچی خاصی استفاده می شود. پیچ های استفاده شده در نصب ساندویچ پانل دیواریاز نوع پیچ سرمته گالوانیزه واشردار می باشد که بر اساس کاربرد آنها، دارای طول های مختلفی هستند که شامل پیچ سرمته 2، 3، 4، 5 و 6 اینچ می باشند. پیچ های سرمته مورد استفاده در نصب ساندویچ پانل دیواری، بصورت یک پیچ فلزی است که با روکش گالوانیزه پوشانده شده و یک واشر در بخش ابتدایی آن قرار داده شده که باعث آب بند شدن محل سوراخ شدگی در ساندویچ پانل می شود.

نصب ساندویچ پانل دیواری

مقایسه نصب ساندویچ پانل دیواری با مصالح سنتی 

نصب ساندویچ پانل دیواری در مقایسه با مصالح ساختمانی دیگر مثل سیمان، آجر، بتن و … بسیار آسان تر بوده و زمان بر نمی باشد. از طرفی برای نصب ساندویچ پانل دیواری، نیاز به تعداد زیادی کارگر ساختمان نیست. چند فرد آموزش دیده و حرفه ای در زمینه نصب ساندویچ پانل دیواری برای انجام این کار کفایت می کند. این موضوع در کاهش هزینه های ساخت و ساز و هزینه نهایی کار بسیار تاثیرگذار بوده و استفاده از ساندویچ پانل دیواری برای کارفرمایان مقرون به صرفه خواهد بود.

با توجه به اینکه علت اصلی استفاده از ساندویچ پانل دیواری در ساختمان ها و سازه های بزرگ، خاصیت عایق حرارتی و صوتی، استحکام و مقاومت در برابر رطوبت و آتش سوزی، هزینه پایین، نصب آسان و زیبایی نمای ساختمان می باشد. از این رو، رعایت نکات زیر در اجرا و نصب ساندویچ پانل دیواری مهم می باشد:

  1. در هنگام نصب ساندویچ پانل دیواری، برای ایجاد خاصیت نفوذناپذیری به آب لازم است تا نحوه قرار گیری نر و مادگی ساندویچ پانل ها در نظر گرفته شود.

  2. همچنین برای درزگیری مناسب بین ساندویچ پانل دیواری، بهتر است از چسب سیلیکون استفاده شود.

  3. فاصله استاندارد در هنگام نصب ساندویچ پانل دیواری باید رعایت شود و از نقطه­ی اتکای مناسب برای محکم کردن پیچ های واشردار استفاده شود.

  4. در هنگام نصب ساندویچ پانل دیواری، فاصله استاندارد بین ستون ها و اندازه پانل ها نسبت به محل قرارگیری آن ها، بایستی در نظر گرفته شود.

  5. شرایط آب و هوای منطقه مورد دیگری می باشد که لازم است در انتخاب و نصب ساندویچ پانل دیواری در نظر گرفته شود.

نصب ساندویچ پانل

خدمات شرکت ویرا در زمینه نصب ساندویچ پانل

همانطور که گفته شد، به دلیل حساسیت بالای کار، نصب ساندویچ پانل دیواری بایستی توسط افراد با تجربه و آموزش دیده در این زمینه  انجام گیرد. زیرا در صورتنصب نامناسب و نادرست ساندویچ پانل دیواری، عمر مفید آن کم شده و نتایج بدی را به همراه خواهد داشت.

شرکت ویرا ساندویچ پانل با داشتن سال ها تجربه در امر نصب ساندویچ پانل دیواری، با در اختیار داشتن نیروهای آموزش دیده و ماهر، توانسته است با ارائه خدمات خوب و با کیفیت، اعتماد کار فرمایان را به خود جلب نماید.

اگر شما نیز قصد دارید در ساخت و پوشش دهی ساختمان یا سالن های صنعتی و کارخانجات خود از ساندویچ پانل ها استفاده نمایید، مشاورین ما در شرکت ویرا آماده ارائه خدمات خود در کمترین زمان ممکن می باشد.

با توجه به اینکه هزینه نصب ساندویچ پانل ها بر اساس نوع پانل، متراژ و فضای ساختمان و تعدا تصاب، متفاوت می باشد، برای اطلاع از هزینه نهایی و مراحل کار نصب ساندویچ پانل دیواری و سقفی، از طریق شماره تماس درج شده در سایت، با ما تماس حاصل فرمایید.

 

مطالب پربازدید 

مطلب بعدی