ایمنی در ساندویچ پانل چیست

ایمنی ساندویچ پانل

ایمنی در ساندویچ پانل چه جایگاهی دارد؟ ساندویچ پانل ها مصالحی هستند که که از دو لایه ورق سبک و نازک و هسته میانی آن از فوم عایق است. این سازه در عین اینکه بسیار سبک وزن است از مقاومت بسیار بالایی برخوردار هستند. نکته ی دیگر اینکه ساندویچ پانل ها دارای نمونه های متنوعی هستند مانند انواع دیواری و سقفی یا ساندویچ پانل های ضد حریق و غیره تقسیم می شوند. میزان ایمنی در ساندویچ پانل ها معمولا به عایق میانی، جنس روکش بستگی داشته که این عوامل حدود ایمنی در ساندویچ پانل ها را تعیین می کنند.

ایمنی در ساندویچ پانل های مختلف

ایمنی در ساندویچ پانل ضد حریق: ساندویچ پانل نسوز یا ضد حریق که در برابر آتش سوزی از مقاومت و ایمنی بالایی برخوردار هستند. ساندویچ پانل های ضد حریق معمولا به راحتی خاموش می شوند و کاربری آن ها در کوره ها مشخص می شوند. این نوع از پانل ها با استفاده از فوم پلی یورتان یا عایق پشم سنگ در مقابل حرارت های شدید و مستقیم مقاومت بالایی داشته و امکان ذوب شدن و از بین رفتن آن ها بسیار کم است با توجه به این ویژگی خطر احتمالی شعله ور شدن ثانویه را در هنگام آتش سوزی بسیار کاهش می دهد.

ایمنی در ساندویچ پانل و مقابله با زلزله

ایمنی

یکی دیگر از نمونه های ایمنی در ساندویچ پانل ها که به عنوان ویژگی در این سازه ها به شمار می رود سبک وزن بودن آن ها است که به هنگام زمین لرزه یا زلزله میزان خسارات جانی و مالی را درصد قابل توجه ای از خسارات را کاهش می دهد.

ایمنی در ساندویچ پانل و موارد بهداشتی

ساختار و مواد اولیه به کار رفته در ساخت ساندویچ پانل ها خاصیت ضد باکتریایی داشته و از رشد قارچ و انواع میکروب ها جلوگیری به عمل می آورد. به همین دلیل از این سازه ها را به عنوان یک گزینه مناسب برای انبارهای مواد غذایی و سوله ها در نظر می گیرند. این خصوصیت باعث ایمنی مواد غذایی شده و مانع رشد قارچ و باکتری ها در محل نگهداری این مواد می شود.

  ساندویچ پانل ماموت

نکته ی مهم تر اینکه از این سازه ها برای ساخت مکان های بهداشتی مانند بیمارستان های صحرایی و اماکنی که نیاز به ایمنی و بهداشت بالایی دارند استفاده می کنند. در ادامه ی بحث ایمنی در ساندویچ پانل به بحث ساندویچ اتاق تمیز خواهیم پرداخت، اصولا این را به مکان هایی اطلاق می کنند که برای تولید یا پژوهش های علمی و تحقیقاتی و از این قبیل موارد استفاده می کنند. میزان آلاینده های زیست محیطی نظیر میکروب های موجود در فضا، بخار مایعات محیطی و گرد و غبار در سطح بسیار پایینی قرار دارد. این میزان از حد معمول که در فضای بسته است بسیار کمتر می باشد.

به شکل دقیق تر ساندویج پانل های اتاق تمیز به عنوان محیطی هستند که ذرات معلق در فضای آن ها آلایش شده و در هر متر مکعب تعداد معینی ذره وجود دارد.

ایمنی در ساندویچ پانل هنگام نصب:

این مصالح در مقایسه با دیگر مصالح ساختمانی از ایمنی بالاتری برخوردار بوده و از نصب آسانی برخوردار است. افراد مبتدی و بی تجربه نیز می توانند به این امور بپردازند.

ساندویچ پانل ایمن چیست

 

ایمنی در ساندویچ پانل با مواردی مانند استفاده از مواد اولیه مناسب و با کیفیت و ایجاد عایق های حرارتی و رطوبتی ایجاد می شود. پوشش های پلی یورتان نمونه ای از این سازه های ایمن است که از جداره های تمام فلزی بسیار سبک با هسته ی عایق ساخته شده است. این محصول را معمولا در ساخت مکان هایی مانند سوله ها و انبارها به کار می برند.

پوشش های جداره ی کناری این سازه ها را برای ایمنی بیشتر از بسته به کاربرد آن ها انتخاب می کنند. برای پوشش بدنه ی ساندویچ پانل می توانیم گزینه هایی مانند ورق های فلزی رنگ دار، گالوانیزه، ورق و فویل آلومینیومی، پلی اتیلن نام ببریم. این پوشش ها در ادامه ایمنی در ساندویچ پانل ها برای پوشش دادن قسمت بیرونی سازه ها است که عموما در معرض رطوبت، تابش مستقیم آفتاب ، عوامل شیمیایی و خوردگی قرار می گیرند.

  آیا استفاده از ساندویچ پانل ها در صنعت ساخت و ساز مضر است؟

رعایت موارد ایمنی در ساندویچ پانل های سقفی

ایمنی در ساندویچ پانل چیست

 

 • هنگام نصب ساندویچ پانل های سقفی لازم است که از پیچ های استاندارد استفاده کنید تا نصب آن ها به درستی انجام شود.
 • برای ایمنی بیشتر باید از ریختن مصالحی مانند گچ، سیمان و بتون بر روی ساندویچ پانل های سقفی خودداری کنید.
 • نکته ی دیگری که در ایمنی پانل های سقفی باید رعایت شود عدم استفاده از هرگونه ایزوگام و قیر برای آب بندی سقف سازه ها است.
 • برای جلوگیری از گسترش سوراخ های ایجاد شده در سقف و به منظور آب بندی آن ها باید از چسب های پلی یورتان مخصوص استفاده کرد.
 • جلوگیری از تردد افراد متفرقه و ناشی بر روی پانل های سقفی
 • نکته بسیار مهم ایمنی در ساندویچ پانل های سقفی این است که هرگز پانل ها را بدون بستن با پیچ و مهار رها نکنید در این صورت با وزش کوچکترین باد یا طوفان امکان ریزش سقف بسیار زیاد است.
 • در صورتی که در مناطق سردسیر زندگی می کنید در فصل زمستان از تردد بر روی سقف های ساندویچ پانل خودداری کنید به این علت که سطح پانل ها در دمای کم بسیار لغزنده و لیز خواهد بود.
 • در هنگام نصب و جوشکاری مراقب برخورد برخورد انبر جوش با پانل های سقفی باشید.
 • هرگز از ساندویچ پانل های پرت یا اضافه برای داربست های مخصوص ارتفاع استفاده نکید زیرا این پانل های بدون تکیه گاه بسیار شکننده و خطرناک هستند.
 • برای حفاظت و نگهداری از این پانل ها از کشیدن آن ها بر روی زمین خودداری کنید.
 • در هنگام تخلیه ساندویچ پانل بهتر است از زنجیر جرثقیل یا سیم بکسل استفاده نکنید بهتر است از تسمه های مخصوص استفاده کنید تا مانع آسیب دیدن آن شوید.

همان طور که می دانید ساندویچ پانل ها به عنوان مصالح مدرن و بسیار با صرفه شناخته می شوند که از مزایای بیشماری برخوردار هستند برای بهره مندی از این مزایا باید اصول ایمنی را با دقت بالایی انجام دهید.

 

مطالب پربازدید 

امتیاز
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
مشاهده همه کامنت ها