ساندویچ پانل دیواری چیست  ؟

ساندویچ پانل دیواری چیست ؟

ساندویچ پانل دیواری  یک ساختار سه لایه ای شامل یک هسته کم چگالی مرکزی و یک لایه پوستی نازک که به هر طرف این هسته مرکزی متصل است. ساندویچ پانل ها در مکان هایی کاربرد دارد که ترکیبی از استحکام ساختاری بالا و وزن کم مورد نیاز است.

ساندویچ پانل ها، محصولات پیش ساخته می باشند که به منظور پوشش دهی آسان و سریع ساختمان ها در ساخت و سازها طراحی شده اند. در واقع ساندویچ پانل ها نمونه ای از کامپوزیت هایی با ساختار ساندویچ مانند هستند که استحکام و سبکی این تکنولوژی باعث محبوبیت و گسترش آن شده است. تطبیق پذیری بالای ساندویچ پانل ها باعث شده است تا بسته به مکانی که در آن بکار می روند و بر حسب سلایق مختلف، در شکل ها و رنگ های متنوعی طراحی و ساخته شوند.

ساندویچ پانل ها، به عنوان سازه های پیش ساخته به دلیل کیفیت خوب و انعطاف پذیری بالا، دارای راندمان انرژی و پایداری خوبی بوده و جایگزین مناسبی برای مصالح و ابزار سنتی ساخت و ساز می باشند.
از طرفی قیمت ساندویچ پانل در مقایسه با قیمت مصالح ساخت و ساز سنتی  بسیار مقرون به صرفه می باشد.

ساندویچ پانل ها بصورت ساندویچ پنل دیواری و ساندویچ پانل سقفی تولید می شوند. نحوه نصب ساندویچ پانل دیواری تفاوت چندانی با نحوه نصب ساندویچ پانل سقفی ندارد و ساختار آنها نیز مشابه یکدیگر می باشد. تنها موردی که در نصب آنها حائز اهمیت می باشد، توجه به زیرسازی سقف و دیوارها می باشد.

ویژگی های ساندویچ پانل دیواری

از ویژگی های منحصر به فرد ساندویچ پنل دیواری، مونتاژ ساده و سریع آنها می باشد. همچنین دلیل مقرون به صرفه بودن و نصب آسان ساندویچ پانل دیواری، از آنها در پوشش دیوارهای سالن ها، انبارها، مغازه ها، فروشگاه های بزرگ، انبارها، گاراژ ها، سردخانه های مخصوص میوه و سبزیجات، غرفه ها، سالن های پرورش دام و مرغ، سالن های صنعتی و کارخانجات استفاده می شود.

اهمیت ساندویچ پانل ها در پوشش دیوار کارخانجات و سالن های صنعتی بسیار بیشتر از ساختمان های مسکونی می باشد. علت آن هم مربوط به بحث ایمنی و ضد حریق بودن آن می باشد تا امنیت افرادی که در چنین مکان هایی فعالیت می کنند را تامین نماید.

ساندویچ پانل دیواری چیست ؟

هسته پشم سنگ، پلی اورتان یا پلی استایرن محصور شده در روکش ورق فولادی گالوانیزه و پوشش داده شده، می تواند عایق خوبی را در ساندویچ پانل دیواری در برابر باران، آتش، ورود حشرات و گرد و غبار ایجاد کند.

ساندویچ پانل دیواری چیست ؟

تعریف انواع ساندویچ پانل دیواری

مصالحی است که به جای سیمان و آجر دیواره های ساختمان های مختلف را پوشش می دهد.
این مدل ساندویچ پانل مانند دیگر پانل ها دارای ساختارهای مختلفی است که به دو دسته ی مرکب و ساده تقسیم می شود. ساختار این ساندویچ پانل ها به گونه است که از دو طرف توسط دو لایه ی عایق محصور شده که فضای میانی آن توسط یک فوم عایق پر شده است. در ادامه باید بگوییم که  پانل ها  به چند نوع تقسیم می شود که عبارتند از:

§       ساندویچ پانل ساده دیواری

§       ساندویچ پانل دیواری دارای نرو ماده گی

§       ساندویچ پانل پیچ مخفی دیواری

§       ساندویچ پانل قفل دار دیواری

حال این پرسش پیش خواهد آمد تفاوت این ساندویچ پانل های دیواری در چه است. به عنوان مثال می توانیم بگوییم که ساندویچ پانل ساده ساختاری کاملا ساده دارد و در ساخت آن از طراحی خاصی پیروی نشده است.
در مقابل آن ساندویچ پانل های دارای نر و ماده گی بر اساس نر و ماده گی های موجود در آن ها طراحی شده است.
لایه وسطی این پانل ها از جنس فوم پلی یورتان ساخته شده که اجزای تشکیل دهنده ی اصلی آن از فوم استایرن یا فوم اکس پی اس ساخته می شوند.
ناگفته نماند که جنس دو لایه ای که در دو طرف عایق مرکزی قرار گرفته است می تواند از مواد مختلفی مانند گالوانیزه، آلوزینک، نایلون یا کاغذ باشد.

یکی از مزایایی اصلی آن سبک بودن آن است و دیگر اینکه سرعت نصب این مصالح نسبت به مصالح سنتی موجود در بازار بسیار سریع تر است.

ساندویچ پانل دیواری برای ساخت سوله ها

ساندویچ پانل دیواری

از آن جا که سوله ها جزو ساختمان های صنعتی بسیار مهم محسوب می شوند ساخت آن ها از اهمیت زیادی برخوردار است. در گذشته برای ساخت و طراحی انواع سوله ها از آجر و سیمان و بتن استفاده می شد که بسیار زمان بر بوده و هزینه ی بالایی را طلب می کرده است.
اما در حال حاضر برای ساخت سوله ها می توانیم از ساندویچ پانل دیواری مخصوص سوله استفاده کنیم.
این نوع ساندویچ پانل ها از ورق های آلوزینک، آلومینیوم، گالوانیزه ساخته شده است. در کنار این در ساختار این ورق ها از عایق پشم و شیشه در طراحی و ساخت سوله ها استفاده می شود.ب

بهترین مدل آن برای سوله نوع پلی یورتان آن است. که دارای ضخامتی بین 4 تا 15 سانتی متر است. همان طور که قبلا اشاره کردیم سوله ها در صنایع کاربرد زیادی داشته به همین دلیل طراحی و ساخت آن ها از ظرافت ها و حساسیت های خاصی برخوردار است. نکته ی قابل توجه اینکه در طراحی و ساخت ساندویچ پانل دیواری مخصوص سوله از مواد مختلفی بهره گرفته می شود در نتیجه آنها دارای ویژگی های خاصی هستند که عبارتند از:

–       مقاومت بالا در برابر جریان برق یا الکتریسیته

–      این نوع ساندویچ پانل  در برابر آب و رطوبت همچنین حریق مقاومت بالایی را نشان داده اند.

–       ساندویچ پانل مخصوص سوله به شکل اساسی در مقابل رطوبت، صوت و حرارت عایق مناسبی است.

–       از دیگر ویژگی های آن می توان به سبک بودن و مقاومت بالای آن در برابر زلزله اشاره کرد.

ساندویچ پانل دیواری پیچ مخفی

ساندویچ پانل دیواری

معمولا ساندویچ پانل های پیچ مخفی را به عنوان سازه دیواری به کار می برند. ساندویچ پانل های دیواری کاربردهای مختلفی درباره ی ساخت دیوار در هر فضایی را ایفا می کنند. یکی از ویژگی های ساندویچ پانل های پیچ مخفی دیواری این است که از استحکام و دوام بالایی برخوردار بوده و به علت مقاومت بالایی که در برابر عوامل مختلف دارد کمتر دچار خرابی شده و به همین دلیل نسبت به دیگر مصالح ساختمانی نیاز کمتری به تعمیر پیدا می کند.

یکی دیگر از دلایل تمایل سازندگان در پروژه های ساخت و ساز برای استفاده از این سازه ها نصب سریع و ساده آن است. علاوه بر این می توانیم به یکی دیگر از مزایایی بسیار حائز اهمیت ساندویچ پانل دیواری پیچ مخفی اشاره کنیم که آن ها سبک بودن آن است معمولا از ساندویچ پانل های پیچ مخفی در متراژ های بالا استفاده می کنند. استفاده از این سازه ها باعث می شود که نمایی زیبا و یکدست را در انتها داشته باشید. نکته ی دیگر در استفاده از پانل ها در پروژه های ساخت و ساز این است که علاوه بر کاهش زمان ساخت از نظر هزینه ها بسیار مقرون به صرفه است.

لازم به ذکر است بدانید طراحی ساندویچ پانل های پیچ مخفی به شکلی است که بعد از نصب این پانل ها پیچ های به کلر رفته در آن ها قابل مشاهده نخواهد بود علت این امر نیز نحوه ی قرار گیری پانل ها است که بعد از نصب پانل اول پانل بعدی بر روی پیچ آن قرار می گیرد و به این ترتیب تا انتها پیچ ها را مخفی خواهد کرد این طراحی را برای حفظ زیبایی و یک دست شدن ساندویچ پانل دیواری پیچ مخفی به کار می برند.

ساندویچ پانل دیواری

نکات مهم هنگام نصب ساندویچ پانل دیواری

چند نکته ی در هنگام نصب   وجود دارد که قصد داریم در انتها به آن اشاره کنیم. پیش از آنکه اقدام به نصب ساندویچ پانل کنید باید به نکاتی مانند فاصله ی ستون ها در محل نصب، جهت باد و ارتفاع پانل ها همچنین ساختار اجرا بر روی ساختمان توجه کرد. لازم به ذکر است بدانید که پنل های دیواری به دو شکل عمودی و افقی قابل نصب هستند و بعد از اتمام عملیات نصب ، توسط پیچ های مخصوص پیچ خواهند شد که این کار در جهت استحکام و دوام آن و بالا بردن مقاومت سازه در برابر عوامل طبیعی انجام می شود.

ساندویچ پانل دیواری با پشم سنگ

این پانل با هسته پشم سنگ، عایق حرارتی خوب، مقاومت در برابر آتش، انعکاس صوتی بهتر و دوام بیشتری را فراهم می کند. ویژگی های ذکر شده، راحتی و ایمنی بیشتر را برای ساختمان هایی که با ساندویچ پانل پشم سنگ پوشانده می شوند، تضمین می کند.

پروفیل کردن اتصالات در پانل ها، تنگی نفوذ را ایجاد می کند، و اتصالات هسته پشم سنگ در ساندویچ پانل دیواری باعث به حداقل رساندن نفوذپذیری شده و در نتیجه نیاز به استفاده از درزگیری اضافی و غیر ضروری نمی باشد. این امر همچنین موجب کاهش هزینه نصب ساندویچ پانل ها نیز می شود.

ساندویچ پنل دیواری پشم سنگ در مکان هایی که ایمنی و مقاومت در برابر آتش بسیار حائز اهمیت می باشد، مثل کارخانجات و سالن های صنعتی استفاده می شود.

ساندویچ پانل دیواری چیست ؟

ساندویچ پانل دیواری با پلی اورتان

نوع دیگری از پانل دیواری که بسیار مورد استفاده قرار میگیرد، پلی اورتان می باشد. به دلیل سختی و سفتی بالای پلی اورتان، این نوع پانل دیواری عایق حرارتی بسیارخوبی بوده و توانایی نفوذناپذیری حرارتی آن بسیار بالاست. به گونه ای که یک ساندویچ پانل دیواری 4 سانتی مانند یک دیوار آجری 150 سانتی عمل کرده و می تواند باعث حفظ انرژی در فضای داخلی ساختمان شود. از طرفی  پلی اورتان یک عایق صوتی بسیار خوبی می باشد و مانع از انتقال صدا از فضای بیرون به داخل ساختمان و بالعکس می شود. از ویژگی های دیگر  پلی اورتان، وزن پایین، نفوذناپذیری در مقابل آب، دوام بالا، مقاوم در برابر خوردگی حشرات، نصب آسان و هزینه پایین آن می باشد.

ساندویچ پانل دیواری چیست ؟

ساندویچ پنل دیواری پلی استایرن

نوع سومی از رایج ترین ساندویچ پنل دیواری، پلی استایرن می باشد. از ویژگی های منحصر به فرد این نوع پانل، قیمت ارزان تر آن در مقایسه با  پلی اورتان و پشم سنگ می باشد. از ویژگی های عمومی  پلی استایرن، انعطاف پذیری و حالت کشسانی، ضربه پذیری، ضد حریق بودن، نفوذ ناپذیری در برابر آب و رطوبت می باشد.

با توجه به انعطاف پذیری بالای پلی استایرن، به راحتی تحت حرارت و گرما نرم شده در نتیجه قابلیت تولید ساندویچ پانل پلی استایرن در اشکال مختلف و تا صخامت چند میلیمتر نیز وجود دارد. از طرفی پلی استایرن یک عایق برودتی بسیار خوبی بوده و به عنوان پوشش دیواری مناسب برای سردخانه های میوه و سبزیجات، سردخانه های مخصوص گوشت و یخچال های صنعتی استفاده می شود.

اما معایبی که این نوع پانل دیواری دارد این است که دانسیته آن پایین می باشد. از این رو استفاده از ضخامت بالای ساندویچ پانل پلی استایرن در سردخانه ها توصیه می شود. همچنین به دلیل حالت گلوله مانند ساختار پلی استایرن، پیوند بین ذرات آن در مقایسه با پلی اورتان ضعیف تر می باشد.

ساندویچ پانل دیواری چیست ؟

اجرای ساندویچ پانل دیواری در طرح نوارییکی از پروژه های ویرا نمونه اجرا شده ساندویچ پانل دیواری
Previous
Next
در ساخت وساز صنعتی سرعت انجام ساخت از اهمیت ویژه ای برخوردار است و ساندویچ پانل دیواری سرعت بیشتری به ساخت دیوار میدهد تا آنجایی که تقریبا روزانه 70 متر مربع میتوان پیشرفت کرد ،
مزیت دیگر ساندویچ پانل دیواری عایق بودن حرارتی و صوتی آن است که در بهینه سازی مصرف انرژی تاثیر فرآوانی دارد
و هزینه مابه تفاوت آن سرانجام با صرفه جویی در مصرف انرژی برای گرمایش جبران خواهد شد
در مکان های صنعتی کارخانجات ، ادارات ، آلودگی صوتی از معضلات دیگری میباشد که ساندویچ پانل در کاهش آین آلودگی صوتی هم تاثیر به سزایی دارد .

لازم به ذکر است ساندویچ پانل دیواری 4 سانت پلی یورتان عایقی برابر دیوار آجری 150 سانتی میباشد که این نکته عایق بودن این محصول را مشخص میکند.

نکته دیگر در مورد پنل های دیواری بهداشتی بودن آن است مخصوصا برای محیط هایی که این امر ضروری است سردخانه ها ، کارخانه های تولید دارو ساندویچ پانل های مخصوص (کلین پانل ) ،و دیگر محیط های بهداشتی …

دیگر نکته مهم این پنل های دیواری استفاده آنها در سردخانه ها میباشد پانل های دیواری مخصوص سردخانه ای از ضخامت 8 سانت الی 15، 20 سانت برای استفاده در سردخانه برای برودت دمامیباشند ساندویچ پانل های 15 ، 20 سانتی برای تونل های انجماد کاربرد دارند

پانل های پشم سنگ برای محیط های که حرارت دما خیلی زیاد است مناسب میباشد مانند صنایع فولاد،ذوب آهن ،مس ……..

استاندارد و رایج ترین آن هم  پلی یورتان PUR  و پلی ایزوسیانات PIR میباشند

وپانل های دیواری پلی استایرن اقتصادی میباشند و نسبت به دو مورد قبلی کم تر عایق هست .

خدمات شرکت ویرا در زمینه ساندویچ پانل دیواری

با توجه به مشخصات منحصر به فرد انواع ساندویچ پنل های دیواری که در بالا توضیح داده شد، و ارائه خدمات بی نقص و کامل شرکت ویرا در زمینه فروش و نصب انواع ساندویچ پانل در ساختمان ها و سالن ها، شما می توانید صاحب ساختمان هایی با استاندارد امنیتی عالی، مقاوم و در عین حال زیبا و شیک شوید. کافیست با مشاورین ما در شرکت ویرا تماس حاصل فرمایید تا شما عزیزان را با فرایند کار آشنا نموده و اطلاعات کافی در زمینه خدمات نصب ساندویچ پانل های دیواری در اختیار شما قرار دهند. اعتماد شما سرمایه کار ماست.

 

 

مطالب پربازدید 

مطلب بعدی