درباره ی جدول مقایسه ضریب انتقال حرارت هسته های ساندویچ پانل با انواع دیوارهای ساختمانی چه می دانید؟

جدول مقایسه ضریب انتقال حرارت هسته های ساندویچ پانل با انواع دیوارهای ساختمانی چیست؟ با توجه به اینکه در دنیای امروز افزایش هزینه های انرژی همچنین کنترل میزان انرژی بسیار مورد توجه قرار گرفته است و امر عایق سازی و ضریب انتقال حرارت در مصالح ساختمانی بسیار حائز اهمیت شده است. از این رو قصد داریم به بررسی ضریب انتقال حرارت هسته های ساندویچ پانل بپردازیم.

در کل باید بدانیم که ضریب انتقال حرارت به میزان انتقال حرارت بین یک سطح جامد و سیالات اطراف آن اطلاق می شود. این موارد بستگی به مواد و مصالح گوناگون دارد که بسته به میزان ضخامت آن دارای تفاوت است.

در ادامه ضریب انتقال حرارت هسته های ساندویچ پانل بستگی به نوع فوم به کار رفته در لایه میانی آن بستگی دارد همچنین باید به ساختار و ضخامت فوم مورد نظر توجه کنید. نکته ی قابل ذکر در این زمینه به پایین بودن میزان حرارت مرتبط است که از دلایل محبوبیت این سازه ها به شمار می رود. نکته ی دیگر این است که در هنگان خرید این مصالح باید به میزان انتقال حرارت آن ها توجه کنیم.

جدول مقایسه ضریب انتقال حرارت هسته های ساندویچ پانل

نوع عایقضریب هدایتی حرارتی

w/mk

شرح
پلی یورتان0.025این ماد ه به شکل عایق زردرنگی است که در انواع ساندویچ پانل های دیولری به دخصوص پانل های سردخانه ای استفاده می شود.
پلی استایرن

E.P.S))

پلاستوفوم

0.036این فوم به شکل صفحات صلبی عرضه شده اند که از دانه های ریز پلی استایرن تشکیل شده اند.
پشم شیشه0.039پشم شیشه در مقابل آتش مقاومت بالایی داشته و برش و نصب راحتی دارد.
پشم سنگ0.039این فوم به عنوان یک عایق حرارتی و صوتی بسیار مقاوم شناخته می شود.

مقایسه ضریب انتقال حرارت هسته های ساندویچ پانل با سایر مصالح

مصالح ساختمانی و عایق‌هاضریب انتقال حرارت (w/mk)
ماسه0.795
آجر0.72
گچ و سیمان 0.72
پلی‌اورتان0.025
پشم ‌شیشه0.039
پلی‌استایرن0.029

 

با توجه به جدول فوق در مبحث ضریب انتقال حرارت هسته های ساندویچ پانل متوجه می شویم که ضریب هدایتی مصالح سنتی مانند ماسه، آجر، سیمان در مقایسه با فوم پلی استایرن، فوم پلی اورتان، پشم شیشه بسیار بالا است. پس نتیجه می گیریم که استفاده از ساندویچ پانل ها باعث می شود که میزان انرژی تا حد زیادی کاهش یافته و مصرف انرژی مقرون به صرفه باشد.

در مقایسه با ضریب انتقال حرارت هسته های ساندویچ پانل با سایر مصالح کمترین ضریب انتقال حرارت متعلق به الیاف پشم شیشه و پشم سنگ است. این فوم ها از مقاومت حرارتی بالایی برخوردار هستند. بنابراین از لحاظ عایق های حرارتی ساندویچ پانل های ساخته شده از فوم پشم شیشه و پشم سنگ به عنوان بهترین عایق های حرارتی شناخته می شوند. پس از این دو ساندویچ پانل باید بدانید که ساندویچ پانل های پلی یورتان و XPS در یک حد قرار دارد و کمترین میزان مقاومت حرارتی به ساندویچ پانل های ساخته شده از فوم پلی استایرن تعلق دارد.

درباره ضریب انتقال حرارت هسته های ساندویچ پانل های XPS

درباره ضریب انتقال حرارت هسته های ساندویچ پانل های XPS باید بگوییم که این پانل ها از یک مواد یکپارچه و هماهنگ که جنس آن پلاستیک صلب است که به شکل سلول های بسته ساخته شده اند. این نوع ساندویچ پانل به عنوان یک عایق حرارتی و رطوبتی بسیار عالی در نوع خود محسوب می شوند. نحوه ی ساخت این سازه ها از مخلوط شدن فوم پلی استایرن معمولی با با عوامل فوم کننده براساس فرایند اکستروژن ساخته می شوند. این محصولات به عنوان فوم سبز شناخته شده و قابل تجزیه و عاری از هر نوع گاز مخرب بوده و به محیط زیست آسیب نمی رساند.

ساندویچ پانل های XPS در مقایسه با فوم های پلی یورتان از ضریب انتقال حرارت در هسته ها برخوردار است به همین دلیل جایگزین مناسبی برای ساندویچ پانل های پلی یورتان و پشم شیشه ، پشم سنگ شده اند.

از این مصالح برای عایق کاری دیوار، سقف و کف ساختمان استفاده می شود و می توانیم از آن ها برای پوشش دادن هر نمایی استفاده می شود.

ویژگی های ساندویچ پانل XPS

در ادامه ضریب انتقال حرارت هسته های ساندویچ پانل به معرفی ویژگی ها ساندویچ پانل XPS بپردازیم. از ویژگی های بارز این پانل ها است که آب و بخار آب را به هیچ عنوان از خود عبور نمی دهد. در صورتی که احتمال جذب آب و رطوبت وجود باشد میزان آن بسیار پایین بوده و تنها 3 درصد است.

کاربرد ساندویچ پانل XPS در کجاست

ساندویچ پانل

در ادامه ضریب انتقال حرارت هسته های ساندویچ پانل به کاربرد یکی از انواع ساندویچ پانل های پرکاربرد بپردازیم:

  • عایق کردن سقف های شیبدار و مسطح مسکونی، صنعتی و کشاورزی.
  • عایق کردن سقف و دیواره سوله ها و انبار ها.
  • عایق کردن دیوارهای فونداسیون.
  • عایق کردن سطوح جهت جلوگیری از یخ زدگی ساختمان ها، خیابان ها و خطوط ریلی.
  • عایق کردن بیرون ساختمان ها.
  • عایق کردن دیوار های دو جداره.
  • عایق کردن کف ساختمان و سقف بین طبقات.
  • در بین لایه میانی ساندویچ پانل های سقفی و دیواری.
  • عایق کردن ساختمان های پزشکی و سردخانه ها.
  • عایق کردن دیوار های جداکننده داخلی ساختمان ها.

این نوع ساندویچ پانل به علت وزن سبکی که دارند در هنگام حمل و نقل کمترین آسیب را می بینند. از دیگر ویژگی های این سازه ها طول عمر بالا و مقاومت در برابر عوامل تخریب کننده طبیعت مانند طوفان و برف و باران است. این پانل ها به شکل دو جداره عرضه شدو و مقاومت بی نظیری در برابر رشد میکروب و باکتری ها همچنین حشرات موذی دارند. از دیگر ویژگی ها می توانیم به نصب سریع و دقت بالا در هنگام انجام پروژه اشاره کرد. ساندویچ پانل ها در سال های اخیر به عنوان مصالح پرطرفداری شناخته شده اند که به علت ضریب حرارتی مناسب بسیار مورد توجه قرار گرقته اند. علاوه بر صرفه جویی در مصرف انرژی این مصالح از زیبایی و دوام بالایی برخوردار هستند.

 

 

  مقاومت ساندویچ پانل در مقابل الکتریسته و نویز

مطالب پربازدید 

امتیاز
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
مشاهده همه کامنت ها