حمل صحیح ساندویچ پانل

حمل ساندویچ پانل

پس از گذراندن مراحل ساخت و ساز، پانل ها وارد مرحله ی حمل ساندویچ پانل می شوند که انجام این عملکرد نیز دارای اهمیت ویژه ای بوده و از ظرافت های خاص خود برخوردار است.
هنگام حمل ساندویچ پانل آن ها را به شکل پک هایی از جنس پلی اتیلن بسته بندی می کنند. این فرایند باعث می شود که از وارد شدن آسیب های احتمالی و بروز حوادث که در برخی مواقع می تواند مشکلاتی باشد که از ناحیه شاخک های لودر و لیفتراک ها باشد. بارگیری، تخلیه و حمل ساندویچ پانل بر عهده ی این ماشیت آلات انجام می گیرد.

مرحله ی بعد حمل ساندویچ پانل قرارگیری پانل ها در پالت هایی است که براساس ضخامت، تعداد و نوع پانل های مورد نظر انتخاب می شوند.
این پالت ها سازه های محکمی هستند که از آن ها در صنایع مختلف برای امر حمل و نقل یا جا به جایی استفاده می شود.
لازم به ذکر است که بدانید این پالت ها در انواع متنوعی وجود دارد که می تواند از جنس پلاستیک، مواد بازیافتی، چوب خام همچنین انواع فلزات باشد.

پس از آماده سازی مصالح برای حمل و نقل ساندویچ پانل اپراتور لیفتراک ها باید دقت و مهارت و تخصصی که در این زمینه دارد چنگال های لیفتراک را در محل هایی قرار بدهد که پالت ها از آن قسمت ها برای تعادل خود استفاده می کنند.
پس از آن ساندویچ پانل ها درون کامیون قرار گرفته و برای حمل به محل پرویه آماده است.

دستورالعمل هایی که هنگام حمل ساندویچ پانل باید انجام داد

 • در هنگام بارگیری و حمل ساندویچ پانل باید دقت کنید که بین پانل ها فضای مناسبی وجود داشته باشد و از فشردگی و آسیب سازه ها جلوگیری شود.
 • فاصله ای که در بین چنگال های لودر وجود دارد تا از افتادن و انحراف پانل ها جلوگیری شود. برای احتیاط بیشتر می توانید دور شاخک های لیفتراک را با وسایلی مانند نمد بپوشانید.
 • برای حمل ساندویچ پانل پیشنهاد می شود که از کامیون های سرپوشیده یا دارای سقف استفاده کرده و این مسئله را مد نظر داشت که ابعاد کامیون ها با ساندویچ پانل ها همخوانی داشته باشد.
 • نکته مهم دیگری که در حمل ساندویچ پانل باید به آن توجه کرد این است که پانل ها را که در کامیون بارگیری کرده اید با تسمه های پارچه ای بسته و برای اطمینان خاطر بیشتر پس از طی مسافتی تسمه ها را چک کنند. در هنگام حمل ساندویچ پانل ها بهتر است که کامیون ها سرعت بیش تر از 80 کیلومتر در ساعت را نداشته باشند.
 • در هنگام بارگیری این مصالح بهتر است از پلاک های محافظ استفاده کنید. جنس این پلاک ها از پلی استایرن بوده و مانع برخورد پانل ها به دیواره ی کامیون می شود. از این پلاک ها می توانید در دو سطح جانبی بسته بندی ها نیز استفاده کرد.
 • یکی دیگر از مراحل حمل ساندویچ پانل ها تخلیه ی آن ها در محل پروژه است که باید با دقت هر چه تمام تر انجام بگیرد این عملیات باید توسط یک اپراتور متخصص و با تجربه انجام شود و به کمک تسمه های پارچه ای صورت بگیرد.
 • در هنگام ذخیره سازی ساندویچ پانل ها باید آن ها را در محلی مناسب قرار داد تا از آن ها در برابر پوسیدگی، نفوذ آب و آتش سوزی محافظت شود.
 • در هنگام حمل ساندویچ پانل دقت شود که از ورقه های فلزی، قسمت مادگی سازه ها به عنوان دستگیره استفاده نکنید به این دلیل که باعث آسیب ساندویچ پانل ها شده بهتر است برای جا به جایی آسان از دو لبه ی آن برای حمل و جا به جایی کمک بگیرید. در هنگام حمل ساندویچ پانل های دیواری که طول آن ها نسبتا زیاد است دقت کنید که از لبه های نرم گرفته نشوند این لبه ها شامل اورلپ، گوشه ها و غیره است که در صورت آسیب دیدگی باعث پایین آمدن عملکرد آن ها در هنگام نصب خواهد شد. نکته دیگر اینکه باید پانل ها را به شکل درازا و از پهلو حمل کرد.
 • حمل ساندویچ پانل

 

 • پس از حمل ساندویچ پانل ها به محل پروژه بهتر است آن ها را بر روی سطوح صاف در مکانی دارای سقف و به دور از تابش مستقیم آفتاب نگهداری شده تا از گزند بارندگی نیز در امان باشند.
 • دقت کنید که هرگز کسی بر روی پانل ها راه نرود زیرا باعث آسیب دیدگی شدید پانل ها می شود.
 • نکته ی دیگری که در حمل ساندویچ پانل ها حائز اهمیت است اینکه عملیات تخلیه ی آن ها از کامیون ها در نزدیک ترین محل به نصب و اجرای پروژه انجام شود. تا بدین شکل از آسیب، ضربه و برخورد با اشیاء مصون بمانند.
 • هنگام جابه جایی و برداشتن ساندویچ پانل هایی که بر روی یکدیگر قرار دارند دقت کنید که پانل های بالایی را بر روی پانل های زیرین نکشید زیرا ممکن است باعث خراشیدگی آن ها شود.
  بنابراین پانل هایی رویی را بلند کرده یا برگردانده تا بتوانید آن ها را جا به جا کنید.
 • همان طور که می دانید در بین صفحاتی که از ساندویچ پانل ها محافظت می کنند پوشش های نازکی وجود دارد که از آن ها حفاظت می کند پس از نصب یا در حین آن بهتر است این پوشش ها را بردارید و بیشتر از دو هفته آن را بر روی ساندویچ پانل ها رها نکنید.

کاربرد ساندویچ پانل

 

همان طور که می دانید ساندویچ پانل ها به عنوان مصالح مدرنی هستند که در سال های اخیر بسیار مورد توجه قرار گرفته اند.
این مصالح به عنوان یکی از پیشرفته ترین اتفاقات در عرصه ی ساختمان سازی به شمار می روند.
با استفاده از ساندویچ پانل ها می تواند از انرژی به صورت بهینه استفاده کنید.
نکته ی دیگر اینکه این مصالح از مقاومت بالاتری نسبت به مصالح سنتی برخوردار هستند.
در کنار کاهش هزینه های ساخت، نصب و حمل و نقل این سازه ها در صنایع مختلفی مانند صنایع هواپیمایی، صنایع هسته ای، صنایع داروسازی، صنایع خودروسازی، سوله ها، کانکس ها و ویلاهای پیش ساخته، اتاق های حمل بار و کلین روم ها از آن ها استفاده کرد.

 

مطالب پربازدید 

مطلب بعدی 

اشتراک گذاری
اطلاع از
امتیاز
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
مشاهده همه کامنت ها