جرثقیل سقفی چیست؟

جرثقیل سقفی یک دستگاه بالابر برای بلند کردن مصالح بین کارگاه ها، انبارها و باغ ها می باشد. شکل آن مانند یک پل است زیرا انتهای آن بر روی ستون های بلند بتنی یا تکیه گاه های فلزی قرار می گیرد.

پل جرثقیل سقفی به صورت طولی در امتداد مسیری قرار گرفته که در دو طرف قاب برجسته قرار گرفته است. و به فضای زیر پل اجازه می دهد تا به طور کامل برای بلند کردن مواد، بدون مسدود شدن توسط تجهیزات زمینی استفاده شود. این پرکاربردترین و پرتعدادترین نوع دستگاه بالابر است.

جرثقیل سقفی چیست؟

جرثقیل سقفی در کجا استفاده می شود؟

پل جرثقیل سقفی به صورت طولی در امتداد مسیر گذاشته شده در دو طرف قاب مرتفع امتداد می یابد. و چرخ دستی بالابر به صورت عرضی در امتداد مسیر قرار گرفته بر روی پل حرکت می کند تا بتواند از فضای زیر پل استفاده کامل کند.

منطقه کار پل برای بلند کردن مواد بدون مانع توسط تجهیزات زمینی.

جرثقیل های سقفی به طور گسترده در انبارهای داخلی و خارجی، کارگاه ها، اسکله ها و مناطق ذخیره سازی باز استفاده می شوند.

انواع جرثقیل سقفی را می توان به جرثقیل های دروازه ای معمولی، جرثقیل های دروازه ای ساده و جرثقیل های دروازه ای ویژه متالورژیکی تقسیم کرد.

جرثقیل های پل معمولی عمدتا از چرخ دستی بالابر، مکانیزم عملکرد پل، ساختار فلزی پل تشکیل شده اند. مکانیزم بالابر از موتور الکتریکی، ترمز، کاهنده، قرقره و مجموعه قرقره تشکیل شده است. موتور الکتریکی قرقره را به چرخش در میان کاهنده هدایت می کند، به طوری که سیم طناب برای بلند کردن اجسام سنگین روی قرقره پیچیده یا از آن پایین می آید. قاب چرخ دستی چارچوبی است که برای پشتیبانی و نصب مکانیزم بالابر و مکانیزم عملکرد چرخ دستی و سایر اجزاء مورد استفاده قرار می گیرد و معمولا یک سازه جوشی است.

جرثقیل سقفی کاربردهای زیادی دارد و به طور گسترده در زندگی واقعی مورد استفاده قرار می گیرد. در بسیاری از کارخانه‌ها، بسیاری از تولیدکنندگان محصولات، جرثقیل‌ها را برای جابجایی آسان ترجیح می‌دهند.

جرثقیل سقفی دارای مزایای شکل جمع و جور، وزن سبک، فشار چرخ کوچک و سرعت روان، صدای کم، نصب و نگهداری آسان است. برای استفاده در انبارها، کارگاه ها، نیروگاه ها و سایر مکان هایی که هیچ منبعی برای تعمیرات اساسی برق و تجهیزات و حذف عناصر انتشار دهنده وجود ندارد، مناسب است.

علاوه بر کارگاه های عمومی مکانیک، جرثقیل سقفی به طور گسترده در نفت و پتروشیمی، ساخت و ساز راه آهن، فرودگاه های هواپیمایی کشوری، ایستگاه های برق آبی، بنادر، کاغذ سازی، مصالح ساختمانی، متالورژی و سایر کارگاه ها، انبارها و زمینه های مواد استفاده می شود.

جرثقیل سقفی در کجا استفاده می شود؟

معرفی انواع جرثقیل سقفی

جرثقیل های سقفی در محیط های مختلف صنعتی ضروری هستند زیرا کار را راحت تر و کارآمدتر می کنند. اثربخشی جرثقیل سقفی بستگی به این دارد که چقدر برای عملیات خاص مناسب است. جرثقیل ها در پیکربندی های مختلفی برای ارائه راه حل هایی برای کاربردهای مختلف وجود دارند. هنگام تهیه جرثقیل سقفی برای مصارف صنعتی، باید بدانید که آیا جرثقیل سقفی مناسب است یا خیر. جرثقیل ها از زمان پیدایش خود به طور قابل توجهی تکامل یافته اند. آگاهی از نحوه عملکرد انواع مختلف ضروری است.

  استعلام سریع قیمت ساندویچ پانل -خرید ساندویچ پانل

جرثقیل سقفی چیست؟

جرثقیل سقفی یک مکانیزم بالابری است که برای جابجایی بارها به سمت عقب، جلو و پهلو به پهلو طراحی شده است. در فضای بالای سر در یک منطقه خاص عمل می کند. بنابراین می توان از جرثقیل در هوای آزاد یا محیط بسته استفاده کرد.

یک جرثقیل مسافرتی سقفی دارای یک کامیون انتهایی است که یک تیر افقی از آن متصل می شود. تیر، به نوبه خود، یک تیر پل را پشتیبانی می کند که وظیفه حرکت جرثقیل را بر عهده دارد. خانه ای که به تیر متصل است، بنا به نیاز در جهات مختلف حرکت می کند.

عملیات دستی یا از راه دور نحوه عملکرد جرثقیل های سقفی است. برای راه اندازی جرثقیل از برق یا نیروی پنوماتیک استفاده می شود. جرثقیل های مسافرتی سقفی برای جابجایی بارهای سنگین ساخته می شوند. توانایی جرثقیل برای حرکت در فضای بالای سر آن را برای تنظیمات مختلف عالی می کند. در کارخانه های تولیدی، جرثقیل های سقفی صنعتی به بارگیری و تخلیه مواد کمک می کنند.

انواع جرثقیل سقفی:

۱. جرثقیل سقفی مسافرتی می تواند تفاوت قابل توجهی در فرآیند جابجایی مواد شما ایجاد کند. جرثقیل ها حوادث محل کار را کاهش می دهند زیرا نیاز به حمل بار توسط افراد در کف کارخانه را از بین می برند.

ماهیت استفاده از جرثقیل صرفه جویی در هزینه به دلیل کاهش هزینه های نیروی انسانی است. همچنین بهره وری را افزایش می دهد زیرا جرثقیل می تواند بارها را سریعتر حمل کند.

انواع جرثقیل سقفی

شما می توانید با یافتن جرثقیل مناسب برای برنامه های خود به تمام این مزایا پی ببرید. در اینجا چندین نوع مختلف برای انتخاب وجود دارد.

۲. جرثقیل های پل

جرثقیل های پل سقفی رایج ترین مدل های موجود در بازار هستند. جرثقیل پل دارای دو تیر بالای باند است که به ساختار پشتیبانی ساختمان متصل می شوند.

این جرثقیل در دو پیکربندی عرضه می شود. تیر تک و دوبل. استحکام جرثقیل پل دوبل و تک تیر تقریبا یکسان است. با این حال، یک تیر دوبل به شما امکان می دهد باری را بالاتر از جرثقیل تک تیر بلند کنید. از آنجایی که تیر تک تیر ساده‌تر است، نصب آن راحت‌تر و ارزان‌تر از تیرچه دوبل است.

۳. جرثقیل زیرزمینی

در جرثقیل دروازه ای، تیر بر روی پاها می ایستد نه اینکه روی یک تیر تکیه گاه معلق باشد. پاها را می توان در زیر زمین یا روی سطح نصب کرد.

جرثقیل های دروازه ای برای استفاده در فضای باز مناسب هستند زیرا نیازی به اتصال تیر به سازه پشتیبانی ساختمان ندارند. اگر در کارخانه کشتی سازی به جرثقیل نیاز دارید، دروازه ای نوع مناسبی از سیستم است.

۴. جرثقیل های مونوریل

جرثقیل مونوریل با بقیه فرق دارد زیرا تیر ندارد. جرثقیل دارای یک چرخ دستی است که به یک پرتو I متصل است که بالابر را حرکت می دهد.

یک جرثقیل مونوریل استاندارد به بار اجازه می دهد تا در یک خط مستقیم حرکت کند، اما ریل ها را می توان مطابق با کاربرد شخصی سازی کرد. جرثقیل های سقفی مونوریل برای خطوط تولید و مونتاژ مناسب هستند.

  نحوه نصب و زیرسازی ساندویچ پانل چیست

۵.  جرثقیل جیب

این نوع جرثقیل سقفی دارای سیستم باند نیست. روی دیواری نصب می‌شود که بوم آن بر روی ناحیه تحت پوشش قرار دارد. این نوع جرثقیل های سقفی همچنین می توانند مستقل باشند، به این معنی که سیستم دارای یک ستون تکیه گاه است.

این جرثقیل در یک حرکت دایره ای در 180 درجه تا 360 درجه نوسان می کند. به لطف شعاع کوچکش به گونه ای طراحی شده است که فضا را به حداکثر برساند. علیرغم استفاده محدود از فضا، جرثقیل بازویی می تواند بارهای تا چند تن را بالا ببرد.

۶. جرثقیل های ایستگاه کاری

جرثقیل ایستگاه کاری برای استفاده سبک در مناطقی با محدودیت فضا ساخته شده است. این یک طراحی ساده است که می تواند بین 150 پوند تا 2 تن مواد را بلند کند.

جرثقیل های سقفی ایستگاه کاری برای انجام وظایف تکراری مانند جابجایی جعبه های بسته بندی شده در انبار عالی هستند. آنها به صورت ارگونومیک برای استفاده منظم طراحی شده اند.

انواع جرثقیل سقفی

جرثقیل های سقفی چگونه کار می کنند؟

یک جرثقیل مسافرتی سقفی دارای یک کامیون انتهایی است که یک تیر افقی از آن متصل می شود. تیر، به نوبه خود، یک تیر پل را پشتیبانی می کند که وظیفه حرکت جرثقیل را بر عهده دارد.

بالابر متصل به تیر بر حسب نیاز در جهات مختلف حرکت می کند و قلابی برای بلند کردن بار به انتهای آن متصل می شود. عملیات دستی یا از راه دور نحوه کار جرثقیل های سقفی با برق یا نیروی پنوماتیکی است که برای راه اندازی آنها استفاده می شود. اجزای مختلف را می توان به جرثقیل اضافه یا حذف کرد تا آن را برای عملکردهای خاص مهندسی کند.

قلاب یکی از اجزای حیاتی جرثقیل است زیرا ظرفیت بار را تعیین می کند. قلاب جرثقیل با سیستم کنترل از راه دور خود برای به حداقل رساندن خطرات هنگام کار با جرثقیل سقفی عالی است. می توانید به یک بار قلاب کنید یا آن را از راه دور رها کنید، که خطرات را به حداقل می رساند. قلاب های جرثقیل سقفی عمدتا دارای ظرفیت 2.5 تا 25 تن هستند.

قسمت پایینی قلاب دارای آهنربایی است که قلاب را جذب می کند تا آن را به درستی برای بلند کردن قرار دهد. می توانید از قلاب جرثقیل البیا با لینک های اصلی، بند کابل، بند نساجی، زنجیر و کیسه های بزرگ استفاده کنید.

جرثقیل های سقفی می توانند اشکال و اندازه های مختلفی داشته باشند، بنابراین اگر از نظر اصطلاحات مطمئن نیستید، بهتر است با این سوال شروع کنید – جرثقیل سقفی دقیقا چیست؟

جرثقیل های سقفی چگونه کار می کنند؟

جرثقیل سقفی شامل دو باند موازی است که از یک تیر افقی (که اغلب پل یا جرثقیل نامیده می شود) که بالابر یا بالابرها روی آن کار می کنند، پشتیبانی می کنند.

باندهای نگهدارنده را می توان به دیوارها یا ستون های ساختمان در یک سطح مرتفع متصل کرد، یا توسط یک سری ستون (که اغلب به آن «کار فولادی دروازه ای ایستاده آزاد» می گویند) حمایت کرد.

 

مطالب پربازدید 

امتیاز
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
مشاهده همه کامنت ها