انواع آب راه  در نصب ساندویچ پانل چیست

 

انواع آبرو در نصب ساندویچ پانل چیست؟ آبرو یا گاتر به معنای یک کانال پیش ساخته است که از جنس گالوانیزه ساخته شده است. این سازه ها را به همراه فلاشینگ برای زیبایی و آب بندی است که برای پوشش های سقف های شیروانی در ساختمان ها استفاده می شود. این سازه ها در انواع مختلفی با استفاده از ورق های روغنی و گالوانیزه ساخته می شوند.

کاربرد انواع آبرو در نصب ساندویچ پانل چیست

آبرو

گاتر و انواع آبرو در نصب ساندویچ پانل کاربرد زیادی دارد این وسایل را برای دفع آب باران و برف از روی سقف ها است. در صورتی که آب حاصل از بارش های جوی در یک مکان جمع شود مشکلات زیادی را برای ساکنین خانه ها فراهم می آورد. این مشکل می تواند تبعات اقتصادی زیادی را برای افراد در پی داشته باشد. در این جاست که به اهمیت انواع آبرو در نصب ساندویچ پانل پی خواهیم برد.

با استفاده از گاتر در مجرای یک داکت آب را به خارج از ساختمان هدایت می کنند از این سازه ها برای هدایت آب آب به سمت فاضلاب نیز استفاده می کنند.

آبرو گالوانیزه: یکی از انواع آبرو در نصب ساندویچ پانل نوع گالوانیزه ی آن است. این نوع آبرو با ضخامت های مختلف ۰/۵۰میلی متر و ۰/۶۰ میلی متر و ۰/۷۰ میلی متر به شکل قوسی نورد یا هلالی تولید می شوند. در صورتی که تمایل دارید از آبروهای ضخیم استفاده کنید می توانید آبرو گالوانیزه 70/0 استفاده کنید. این سازه ها را با توجه به درصد شیب مناسب در کارگاه های ساخت با به کار گیری روش های برش و خم کاری به شکل چهار گوش ساخته شده است.

آبروهای گالوانیزه به شکل هلالی ساخته شده و از آن ها در سازه های ساخته شده از ساندویچ پانل که با سقف شیب دار هستند مانند سوله ها استفاده می شود.

آبرو

این سازه ها را در ابعاد و ضخامت مختلف متناسب با شرایط جوی منطقه ی مورد نظر می سازند.

  تفاوت ساندویچ پانل دیواری و سقفی در چیست

آبرو لندنی: یکی دیگر از انواع آبرو در نصب ساندویچ پانل است که از جنس یو پی وی سی ساخته شده و به شکل پیش ساخته عرضه می شود. این سازه ها در سقف های شیب دار به کار رفته و آب باران و برف را به نحوی هدایت می کند تا برای عابران ایجاد مزاحمت نکند.

این سازه ها را به شکل گرد در کارگاه های برش و خم کاری تولید می کنند. آبرو به قسمت انتهایی سقف اطلاق می شود که آب در آن جمع شده و از سمت دیگر خارج می شود. آبرو لندنی با اسامی مختلفی مانند فیتیله ای، گرد، مخفی شناخته می شوند.

در کل انواع آبرو در نصب ساندویچ پانل شامل سه طرح جعبه ای، لندنی و فیتیله ای هستند.

ویژگی های آبرو لندنی: آبروهای لندنی از جنس ورق های گالوانیزه ساخته شده ضخامت آن ها به شکل معمول ۰٫۴ تا 5 میلی متر و طول آن در حدود 3 متراست. این رقم در برای ضخامت سازه های ساخته شده از گالوانیزه رنگی 6/0 تا 4/0 میلی متر است و ابعاد آن در حدود 2 تا 5/2 متر است. علت استفاده از ورق های گالوانیزه در ساخت آبروهای لندنی ایجاد مقاومت بالا در برابر پوسیدگی است. با توجه به اینکه گالوانیزه نیز پس از گذشت مدت زمان معینی دچار پوسیدگی و اکسید می شود در ساختار این گاترها از اکسید تیتانیوم استفاده می کنند. انواع آبرو در نصب ساندویچ پانل را با توجه به شرایط آب و هوایی موجود انتخاب می کنند.

مزایایی آبرو لندنی

 • مطابق با استاندارد های روز اروپا ساخته شده است.
 • از قابلیت نصب سریع و آسان برخوردار است.
 • مقاومت بالا در برابرشرایط آب و هوایی مختلف
 • کاربرد آبرو در ساندویچ پانل
 • از آبرو در ساندویچ پانل های سقفی که برای ساختن سقف های ساختمان های شیب دار به کار می رود استفاده می کنند.
 • استفاده از آبرو در فلاشینگ سازه های هلالی و قوسی شکل
 • استفاده از آبرو به عنوان سر در ورودی در انواع ساختمان ها
 • امکان استفاده از آن برای ساخت انواع آلاچیق ها
 • بیشترین کاربرد آبرو را در استفاده از آن برای سقف ساختمان های شیب دار مانند سوله ها مشاهده می کنیم.
 • یکی دیگر از کاربرد های آن استفاده در اسکلت بندی و شیروانی کوبی ساختمان است.
  ساندویچ پانل ها عایق صوتی هستند

انواع آبرو

آبرو

انواع آبرو در دسته بندی مختلفی قرار می گیرد که شامل:

 • آبرو جعبه ای یا چهارگوش
 • آبرو لندنی (دایره ای فرم)
 • آبرو فیتیله ای (سوئدی-مخفی)
 • آبرو کناری
 • آبرو وسط

مشخصات فنی انواع آبرو

آبرو

درباره ی مشخصات فنی آبروها باید بدانید که شامل ضخامت و سایز این سازه ها می شود که با توجه به نوع ورق ها باید بدانید که براساس نوع آبرو تعیین می شود.

آبروهای جعبه ای را معمولا بین 10،12 و 15 به شکل متغیر اجرا می کنند. منظور از سایز اندازه ای است که در کف ورق اعمال می شود.

آبروهای فیتیله ای را اغلب در عرض 0.5 و طول 2 متر است.

از لحاظ ضخامت ورق هایی که برای آبروهای جعبه ای استفاده می شوند از لحاظ ضخامت 0.8 تا 1 متغیر است.

ضخامتی که برای آبروهای فتیله ای در نظر می گیرند بین 0.3 تا 0.5 متغیر است.

این ورق ها در اصل از انواع ورق های ساندویچ پانل هستند که برای سطوح شیب دار به کار می رود. جنس آبروها را اغلب از ورق های گالوانیزه انتخاب می کنند.

تعریف ورق آبرو: آبرو در حالت کلی به ورقی اطلاق می شود که در قسمت انتهایی سقف های شیب دار در ساختمان های ساخته شده از ساندویچ پانل قرار می گیرند.
استفاده از آبرو به کاربران این امکان را می دهد که از ورود باران به سالن های کناری پیشگیری کنید. شما برای هدایت آب باران و برف می توانید از آبروهای وسطی یا کناری استفاده کنید.
توجه داشته باشید که سقف ها یکی از مهم ترین اجزای ساختمان هستند. با توجه به محبوبیت ساندویچ پانل در سال های اخیر و امکان استفاده از این پانل ها در مناطق مختلف جغرافیایی بهتر است در مناطقی که میزان رطوبت و بارنگی بالا است از سقف های شیب دار کمک بگیرید.

 

مطالب پربازدید 

امتیاز
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
مشاهده همه کامنت ها