ساندویچ پانل

اگر قصد دارید ساندویچ پانل را تجربه کنید مطمئنا این سوال برای شما پیش می آید، آیا استفاده از ساندویچ پانل ها در صنعت ساخت و ساز مضر است؟ در سال های اخیر مشاهده می کنیم ساندویچ پانل ها در ساخت و ساز بسیار استفاده شده است. پانل ها به علت ارزان بودن و سهولت در ساخت و ساز بسیار مورد توجه است. گرچه این نوع متریال ضد حریق است اما در برخی موارد می تواند آغازگر آتش سوزی باشد مضرات این مصالح به شمار می رود.

بررسی  استفاده از ساندویچ پانل ها در صنعت ساخت و ساز

همان طور که می دانید ساندویچ پانل ها از یک هسته ساخته می شوند که در میان دو لایه قرار می گیرد که از فلز ساخته می شود که معمولا از فلزاتی مانند آلومینیوم و فولاد است که تحت فشار قرار گرفته اند. متریالی که به عنوان فوم یا هسته در ساندویچ پانل به کار می رود می توانند در برابر آتش مقاومت کمی داشته یا ضد حریق باشند. قصد داریم بهترین و بدترین نوع این فوم ها را در این جا مورد بررسی قرار دهیم.در ادامه درجه ضد حریق بودن فوم ها را ذکر کرده ایم.

پلی استایرن Expanded یا یونولیت، این نوع فوم در برابر آتش مقاومت کمی داشته بسیار اشتعال پذیر هستند.

FRP   یا رزین پلی استر تحکیم شده با الیاف شیشه درصد اشتعال پذیری آن ها کمتر از نوع اول است.

پلی ایزوسیانات یا پلی یورتان نیز از درصد اشتعال پذیری کمتری نسبت به نمونه های دیگر برخوردار هستند.

ساندویچ پانل های ساخته شده از پشم سنگ تقریبا اشتعال ناپذیر بوده و در برابر آتش سوزی مقاومت بالایی از خود نشان می دهند.

در صورتی که این موارد را در نظر بگیریم می توانیم بگوییم که استفاده از ساندویچ پانل در صنعت ساخت و ساز مضر است.

تولید ساندویچ پانل

دلیل اینکه ادعا می شود استفاده از ساندویچ پانل ها در صنعت ساخت و ساز مضر است

در ادامه استفاده از ساندویچ پانل ها در صنعت ساخت و ساز مضر است برخی از کارشناسان ساخت و ساز این نظریه را دارند که سازه هایی ساخته شده از ساندویچ پانل نه تنها در برابر آتش مقاومت از خود نشان نمی دهد بلکه باعث گسترش آتش نیز می شود. در صورتی که از ساندویچ پانل هایی با فوم پلی استایرن در دمای 200 درجه سانتی گراد دچار ذوب می شوند. زمانی که در این دما قرار بگیرند ماده ای پلاستیک مانند خارج می شود که باعث تشدید آتش سوزی می شود. ساندویچ پانل های پلی ایزوسیانات و FRP؛ پلی یورتان از مقاومت بیشتری برخوردار بوده و تا دمای 650 تا 1000 درجه فارنهایت مشتعل می شوند. هنگام سوختن این سازه ها دود بسیار غلیظ و سیاهی از آن ها متصاعد می شود. در صورتی که این فوم ها توسط مواد کند سوز فرموله شده باشند باز هم زمانی که در شرایط مناسب سوختن قرار بگیرند قابلیت اشتعال را دارند.

  نکات کلیدی مهم در خرید کانکس

سازه هایی که با استفاده از این پانل ها ساخته می شوند از نظر موسسه ی بین المللی استاندارد در درجه ی Frame (1) قرار می گیرند.

نکته دیگر که باعث می شود استفاده از ساندویچ پانل ها در صنعت ساخت و ساز مضر باشد این است که ساختمان های ساخته شده از ساندویچ پانل در هنگام ایجاد آتش سوزی مستعد آوار شدن و فرو ریختن هستند. درست است که پانل های ساخته شده از پشم سنگ در برابر آتش سوزی مقاوم هستند اما از نظر ایستادگی مقاومت چندان مناسبی در برابر آتش سوزی نداشته و تمایل شدیدی به فرو ریختن دارند. سازه هایی که با این ویژگی ها ساخته می شوند توسط موسسه ی بین المللی استاندارد در دسته ی ساختمان های ضد آتش سوزی قرار می گیرند.

کاربرد ساندویچ پانل ها

همان طور که می دانید ساندویچ پانل ها به عنوان مصالحی مدرن و سبک هستند که از قابلیت نصب سریع برخوردار هستند. بنابراین از آن ها در صنایع مختلف نظیر انبارها، صنایع الکترونیکی، داروسازی، صنعت موادغذایی، سردخانه ها و تعداد زیادی سازه های مختلف مورد استفاده قرار بگیرد.

یک مسئله ی بسیار مهم در این جا وجود دارد از کجا باید بدانیم ساندویچ پانل ها قابل اشتعال هستند یا نه؟ مسلما پاسخ به این سوال بسیار سخت خواهد بود حتی کارشناسان ISO هم گاهی ممکن است دچار مشکل شوند. یکی از بهترین راه حل ها این است که قسمت کوچکی از یک پانل را باز کرده و دقیق آن را مورد مطالعه قرار دهید برای اطمینان بیشتر می توانید با شرکت تولید کننده ی پانل ها مشورت کرده و از آن ها راهنمایی بخواهید. این افراد می توانند در زمینه ی مورد نظرتان اطلاعات مناسبی در اختیار شما قرار بدهند.

  نصب ساندویچ پانل دیواری

ساندویچ پانل

چگونه خسارات ناشی از آتش سوزی در ساندویچ پانل را به حداقل برسانیم

برای پیشگیری از آتش سوزی در ساندویچ پانل ها باید آن ها را در برابر عواملی مانند آشپزی، شارژ مجدد باتری و رنگ پاشی با اسپری، جوشکاری و از این قبیل موارد محافظت کرد .

همه ی وسایلی را که به شکل الکتریکال بر روی سقف ها وجود دارند باید با پوشش های فلزی بپوشانید.

بین دیوارهایی که از ساندویچ پانل ساخته شده است باید یک فضای نسبتا بزرگ با عرض زیاد ایجاد کرد.

دیوارهای داخلی را بهتر است با متریال های ضد حریق و ساختار مقاوم در برابر آتش سوزی ساخته تا به این وسیله مقدار زیادی در برابر آتش مقاومت به وجود بیاورید.

هنگام حمل و نقل و نصب ساندویچ پانل ها دقت لازم را در نظر بگیرید که پانل ها آسیب نبینند در صورت آسیب دیدن آن ها به سرعت ساندویچ پانل های ناقص و آسیب دیده را با سالم تعویض کنید.

در کنار دیوارهای خارجی انبارها از قرار دادن متریال هایی که قابل آتش سوزی هستند اجتناب کنید.

برای محافظت از سازه های ساخته شده از ساندویچ پانل ها پس از آماده سازی قسمت ابتدایی ساختمان باید سیستم اطفاء حریق را راه اندازی کنید. این مورد بیشتر برای قسمت های اولیه ساختمان هایی است که از پانل های قابل اشتعال ساخته می شوند. لازم است که از راهنمای مقاومت در برابر آتش سوزی استفاده شود. برای استفاده از سیستم مقابله با آتش سوزی در این مکان ها باید بنا کاملا خالی باشد.

 

مطالب پربازدید 

امتیاز
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
مشاهده همه کامنت ها