مقایسه ساندویچ پانل با انواع پوشش های صنعت ساختمان

مقایسه ساندویچ پانل با انواع پوشش های صنعت ساختمان سازی از جهات مختلفی قابل انجام است می توانیم این مقایسه را از لحاظ شباهت و برتری ها انجام دهیم.
ساندویچ پانل ها به عنوان مصالح مدرن هستند که از ترکیبات سبکی تشکیل می شوند. این مصالح از دو لایه ورق ساخته شده اند همچنان هسته درونی که از فوم های مختلف نظیر پلی یورتان، پلی استایرن، پشم سنگ ساخته می شوند.

برخی از ساندویچ پانل ها به روش دیسکانتینیوز ساخته می شوند در این روش یک لایه نازک از چسب نازک ساخته می شود که باعث اتصال لایه درونی و بیرونی می شود.

مقایسه ساندویچ پانل با انواع مختلف مصالح ساختمانی

 

مقایسه ساندویچ پانل با انواع پوشش های صنعت ساختمان سازی از لحاظ نصب، اجرا و ساختار کلی وغیره انجام می پذیرد.
در ابتدای امر ساندویچ پانل ها نیز با کاستی هایی روبرو بودند که این نواقص شامل مقاومت پایین در برابر آتش سوزی، ضعف در برابر خورندگی و غیره بود این معضلات با گذشت زمان با استفاده از فلزات و آلیاژی نظیر آلومینیوم، آلوزینک استفاده شد که باعث رفع این معضلات شد.

مقایسه ساندویچ پانل با انواع پوشش های صنعت ساختمان
برای رفع مشکلات آتش سوزی و ایجاد مقاومت از فوم هایی نظیر پلی یورتان استفاده شده است.

در حال حاضر شاهد این امر هستیم که استفاده از ساندویچ پانل سهم زیادی از دنیای ساخت و ساز را به خود اختصاص داده است.

در ادامه مقایسه ساندویچ پانل با انواع پوشش های صنعت ساختمان سازی از نقطه نظر قیمت باید بگوییم که نسبت به دیگر مصالح از قیمت پایین برخوردار است.
از دیگر خصوصیات بارز این مصالح که در مصالح سنتی مشاهده نمی شود این بوده که ساندویچ پانل ها به شکل یک عضو کامل است که بدون نیاز به عملیات ثانویه در مرحله ی اجرا و تکمیل به کار می رود.

دیوارهای ساخته شده از ساندویچ پانل در برابر برودت از دارای مقاومت مناسبی هستند در مقایسه ی دیوارهای ساخته شده از آجر با ساندویچ پانل باید بگوییم که یک پانل دیواری از نوع پلی یورتان با ضخامت 4 تا5 سانتی متر است با دیواری که از آجر ساخته شده است
دارای ضخامت 35 سانتی متر است که هر دو در برابر سرما و برودت یک عملکرد دارند با توجه به اینکه ساندویچ پانل ارزان تر و سریع تر از دیگر مصالح نیز نصب و اجرا می شود.

  بررسی فنی و دقیق ساندویچ پانل سردخانه ای

مقایسه ساندویچ پانل با انواع پوشش های صنعت ساختمان

کاهش بار مرده ساختمان

از دیگر مواردی که مقایسه ساندویچ پانل با انواع پوشش های صنعت ساختمان سازی سنتی این سازه ها بسیار سبک بوده و از کیفیت بیشتری برخوردار هستند.
مصالح سنتی از وزن بیشتری برخوردار بوده و باعث افزایش بار مرده ی ساختمان می شوند. استفاده از این مصالح نوین باعث سبک سازی فونداسیون شده که نتیجه ی آن کاهش هزینه های زیر سازی و همچنین در صورت وقوع زلزله خسارات کمتری را به دنبال خواهد داشت.
برای درک بیشتر باید بدانید که دیوارهای آجری و سیمانی در مقایسه با ساندویچ پانل ها 50 برابر سنگین تر هستند.

مقاومت در برابر زلزله

با توجه به اینکه در سال های اخیر مسائلی مانند مقاومت در برابر زلزله و آتش سوزی در ساختمان سازی بسیار حائز اهمیت است.
همان طور که می دانید ساندویچ پانل ها در برابر گرما و سرما عایق بوده و نکات ایمنی را در برابر زلزله و آتش سوزی رعایت می کنند.
این در حالی است که ثابت شده مصالح سنتی مقاومت لازم را در برابر زلزله و آتش سوزی نداشته همچنین از برای ایجاد عایق سرمایشی و گرمایشی نیاز به هزینه ای مازاد داشته است.
به این نکته نیز باید توجه داشت که مصالح سنتی در برابر تبادل گرمایی بسیار ضعیف عمل می کنند.

میتوانید این مقاله زا نیز مطالعه کنید ساندویچ پانل سقفی

حمل و نقل آسان

یکی از مهم ترین مزایای ساندویچ پانل ها نصب، اجرا و سرعت اجرای آن است. پیاده سازی این سازه ها بر روی اسکلت ساختمان بدون تخریب و کنده کاری انجام می شود. این مصالح مدرن برخلاف مصالح سنتی ضایعات و نخاله ای به وجود نمی آید.

کاهش زمان تکمیل پروژه

یکی دیگر از مزایایی که در ارتباط با ساندویچ پانل ها وجود دارد این است که مدت زمان احداث این سازه ها بسیار ناچیز است.
برای همین منظور ساندویچ پانل ها گزینه ی مناسبی برای ایجاد اسکان پیش ساخته برای کارگران و مناطق زلزله زده است.

  علت استحکام ساندویچ پانل چیست

مقایسه ساندویچ پانل با انواع پوشش های صنعت ساختمان

مزایای استفاده از ساندویچ پانل در برابر مصالح سنتی

 

در ادامه مقایسه ساندویچ پانل با انواع پوشش های صنعت ساختمان سازی سنتی قصد داریم به مزایای استفاده از ساندویچ پانل ها بپردازیم.

اولین گزینه ای که در مورد مزایای ساندویچ پانل ها وجود دارد دوام و عمر بالای این سازه ها است.

  • حذف مرحله قالب بندی
  • قابلیت بازیافت و دوستدار محیط زیست
  • کاهش هزینه و زمان اجرای پروژه
  • عدم خوردگی و پوسیدگی در برابر رطوبت
  • مقاوم در برابر رشد و نفوذ میکروب ها
  • افزایش فضای مورد استفاده در ساختمان به دلیل ضخامت کم پانل ها
  • هزینه پایین تعمیر و نگهداری
  • تنوع در طرح و رنگ و زیبایی ظاهری
  • کاهش هزینه های زیرساز

موارد مهم در ارتباط با ساندویچ پانل ها

ساندویچ پانل

ضخامت: یکی از مزایای قابل توجه در ساندویچ پانل ها ضخامت آن ها است که باعث استفاده بهینه از فضا می شود.
باید توجه داشت که ضخامت این سازه ها از یک حد استاندارد بالاتر نباشد. توجه داشته باشید که ضخامت پایین باعث عدم استحکام می شود.

میتوانید این مقاله زا نیز مطالعه کنید ساندویچ پانل دیواری چیست ؟

فوم عایق: در ساخت ساندویچ پانل ها از فوم های عایقی مانند پلی یورتان، پشم سنگ، پلی استایرن استفاده می شود. هر کدام از این فوم ها از لحاظ کاربردی خصوصیات خاص خود را دارند.

ساندویچ پانل ها از نظر حمل و نقل، حمل آسانی داشته و به راحتی جا به جا می شوند. می توانیم از این سازه ها در مکان هایی که ساخت و ساز مشکل است استفاده کنیم. از دیگر مزایایی استفاده از ساندویچ پانل ها عدم نیاز به نیروی متخصص برای حمل و نقل و اجرا است.

ساندویچ پانل ها با توجه به ضخامت نسبتا پایینی که دارند از مقاومت بالایی در برابر ضربه، فشار و آتش سوزی برخوردار هستند. ساندویچ پانل ها به عنوان عایق های بسیار مناسبی برای جلوگیری از اتلاف انرژی به شمار می روند.

 

 

مطالب پربازدید 

امتیاز
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
مشاهده همه کامنت ها