ساندویچ پانل ضد حریق

 

ساندویچ پانل ضد حریق چیست؟  همان طور که مشاهده می کنید در برخی مواقع وجود آتش سوزی ها باعث وارد شدن خسارات سنگین جبران ناپذیر در محیط های صنعتی و خانگی می شود.
ساندویچ پانل ضد حریق یکی از انواع این پانل ها است که مانند دیگر نمونه های ساندویچ پانل از سه لایه تشکیل شده است با این تفاوت که درون این پانل ها که گاهی به نام شیت هم خوانده می شوند از پشم سنگ استفاده شده و همین امر باعث می شود که این سازه ها در برابر گرما مقاومت بالایی از خود نشان بدهند.

معمولا از ساندویچ پانل های ضد حریق برای پروژه های خاص و صنعتی مانند ساخت گرمخانه هایی که دمای آن ها بالاتر از 70 درجه سانتی گراد است از این سازه ها برای ساخت کوره ها پخت انواع مواد صنعتی استفاده می شود. درجه مقاومت آنها تا 2000 درجه سانتی گراد هم گزارش شده است.

ویژگی های ساندویچ پانل ضد حریق چیست

 

ساندویچ پانل نسوز

ساندویچ پانل ضد حریق در برخی موارد می تواند از فوم پلی یورتان ساخته شود، برای اینکه مقاومت این فوم در برابر آتش زیاد شود از راه حل های مناسبی استفاده کرده تا فوم پلی یورتان به موادی کند سوز یا مقاوم در برابر آتش تبدیل کنند.
یکی از متداول ترین روش ها برای اجرای این فرایند به مواد پلی یورتان ترکیبات هالوژنه اضافه می کنند تا مقاومت فوم در برابر آتش افزایش پیدا کند.
نکته ی مهمی که در مورد ساندویچ پانل های ضد حریق وجود دارد این است که مقاومت آن ها در برابر آتش سوزی چقدر است.
معمولا این زمان برای ساندویچ پانل های معمولی مانند پانل های ساخته شده با فوم پلی استایرن در زمان حداکثری 15 دقیقه است.
اما ساندویچ پانل پلی یورتان ضد حریق این زمان را به 60 PIRدقیقه افزایش داده که در این زمان ساندویچ پانل  ساختار خود را حفظ کرده و باعث می شود که فرصت بیشتری برای کاهش خسارات اقتصادی و تلفات مالی و جانی داشته باشید.

  خصوصیات فنی و تکنیکال ساندویچ پانل چیست

ساندویچ پانل ضد حریق چه کاربردی دارد

ساندویچ پانل ضد حریق

از این سازه ها می توانید در ساخت ساختمان‌های اداری-تجاری، مدارس، سالن‌های ورزشی، سوله‌ها، کمپ‌های موقت اسکان، پوشش سالن‌های صنعتی، نظامی، انبارها، درمانگاه‌های صحرایی،استفاده کنید

  • اتاق‌های ایزوله یخچالی و کانتینرها
  • ساختمان‌های پیش ساخته
  • کانکس‌ها با انواع کاربری‌ها
  • سردخانه‌ها و صنایع برودتی

از دیگر موارد استفاده ی این پانل ها به شمار می روند.

نحوه ساخت ساندویچ پانل ضد حریق

همان طور که قبلا اشاره کردیم بهترین پیشنهاد برای مواد میانی ساندویچ پانل  استفاده از پشم سنگ است. پشم سنگ یک مواد الیاف مانند طبیعی و معدنی است که ظاهر آن شبیه به پنبه ی خرد شده است. پشم سنگ در صنایع پانل سازی به عنوان یک عایق صوتی و حرارتی می شناسند.

این متریال توانایی دمای 750 + سانتی گراد را دارد و نقطه ذوب بسیار بالایی داشته که در دمای 1300 درجه اتفاق می افتد از این رو به عنوان یک عایق پرکاربرد شناخته می شود. از دیگر ویژگی های عایق های پشم سنگ این بوده که در مقایسه با دیگر نمونه ها سازگاری بسیار بالایی با محیط زیست داشته و از بی خطر ترین انواع آن به شمار می رود. این ماده به علت اینکه قابلیت اشتعال نداشته و واکنش بسیار پایینی در برابر آتش دارد به عنوان عایق ضد حریق استفاده می شود.

از این رو فوم پشم سنگ به عنوان یکی از مناسب ترین مواد برای ساندویچ پانل شناخته می شوند. این ماده توانایی این را داشته که تا دمای +820 درجه را نیز تحمل کند. علاوه بر خاصیت نسوز بودن فوم پشم سنگ این ماده به عنوان یک عایق صوتی مناسب نیز معرفی شده است که از آلودگی صوتی جلوگیری می کند.

جالب اینجاست که بدانید ضریب انتقال حرارت ساندویچ پانل ضد حریق بسیار کم بوده، میزان عایق بودن پشم سنگ به کار رفته در این پانل ها 22 برابر بیشتر از آجر و 33 برابر قوی تر از بتون است.

ساندویچ پانل ضد حریق

مزایای استفاده از ساندویچ پانل ضد حریق چیست

 

  • تحمل دما بالا تا ۲۰۰۰ درجه سانتی گراد
  • در هنگام آتش سوزی ، ذرات شعله ور و به تکه های کوچک آتش تبدیل نشده و به آتش سوزی دامن نمی زند.
  • زمانی که پانل ها با شعله آتش به صورت مستقیم تماس پیدا می کنند ، سریع خاموش می شوند وسبب گسترش آتش نمی شوند
  • عایق های آلی و EPS خیلی زودتر مشتعل می شوند این در حالی است که دانسیته ضد آتش این ساندویچ پانل ها ۴۸ کیلوگرم برمتر مربع طراحی شده است.
  • نه تنها عایق حرارتی است بلکه از انتقال سرو صدا جلوگیری کرده و به عنوان یک عایق صوتی خوب محسوب می شود.
  • ضریب انتقال حرارتی بسیار پایین دارد
  تفاوت ساندویچ پانل دیواری و سقفی در چیست

کلاس ساندویچ پانل های ضد حریق چیست

با توجه به تمایل زیاد صنایع به پانل ضد حریق لازم است بدانید که این مصالح در کلاس های مختلفی تولید می شود که به دیر سوز، کند سوز و نسوز شناخته می شوند.

ساندویچ پانلB2  :

این مدل پانل ضد حریق در برابر آتش مقاومت بالایی داشته و در هنگام آتش سوزی حریق را منتشر نمی کند این نوع پانل در ایران ساخته نمی شود و علت آن این است که فوم پلی یورتان آن از مواد نفتی ساخته شده که فرایند ساخت آن دشوار است و در ایران امکان پذیر نمی باشد.

ساندویچ پانلB1 :

این نوع پانل های ضد حریق که با عنوان خود خاموش شونده نیز شهرت دارند در مقابل شعله های مستقیم آتش مقاوم بوده و هنگامی که آتش دور می شود یا کمتر می شود این سازه ها خود به خود خاموش می شوند.

ساندویچ پانل با کلاس A1:

در ساخت این نوع ساندویچ پانل از متریال هایی استفاده شده که به هیچ عنوان نمی سوزد. مقاومت آن به حدی است که باید حرارت تا درجه ذوب آن برسد تا بسوزد.

ساندویچ پانلPIR:

این نوع ساندویچ پانل ضد حریق را حد فاصل بین کلاس B1 وb2 می دانند که نه به شکل کامل نسوز نه خود خاموش کننده است.

شما می توانید قیمت ساندویچ پانل های نسوز را از ویرا پانل استعلام کنید

مطالب پربازدید 

امتیاز
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
مشاهده همه کامنت ها