دلایل محبوبیت ساندویچ پانل

دلایل محبوبیت ساندویچ پانل چیست؟ ساندویچ پانل ها به عنوان مصالح مدرن و امروزی شناخته می شوند که در سال های اخیر بسیار مورد توجه قرار گرفته اند. بی اغراق باید بگوییم که دلایل محبوبیت ساندویچ پانل ها بسیار زیاد است که در ادامه به بررسی چند نمونه از آن ها خواهیم پرداخت.

بررسی دلایل محبوبیت ساندویچ پانل

دلایل محبوبیت ساندویچ پانل

نصب سریع و آسان: یکی از مهم ترین دلایل محبوبیت ساندویچ پانل ها نصب سریع و آسان این سازه ها است. این پانل ها براساس سفارش مشتری ساخته می شوند و با در نظر گرفتن تمهیداتی به کارگاه انتقال داده شده و سپس به محل احداث ساختمان حمل شده و در آن جا عملیات نصب به سرعت انجام می گیرد.
در کنار قابلیت نصب سریع باید بدانید که حمل و نقل این سازه ها به راحتی انجام شده که باعث کاهش هزینه ها ی اضافی ناشی از حمل مصالح سنگین می شود.
در کنار این به کاهش نیروهای انسانی می انجامد و نتیجه ی این امر بهره برداری سریع از ساختمان ها است.

سبک سازی ساختمان: با توجه به اینکه امروزه مهندسان ساختمان به دنبال راه حل هایی برای سبک سازی یا کاهش وزن ساختمان ها هستند.
قابلیت سبک سازی در ساخت و ساز نیز به عنوان یکی دیگر از دلایل محبوبیت ساندویچ پانل محسوب می شود. علت اینکه ساندویچ پانل ها دارای وزن سبکی هستند این بوده که هسته آن ها از مواد سبک ساخته شده که در انتها باعث می شود که وزن کلی سازه کمتر شود.
با توجه به این که وزن این پانل ها بسیار کم است اما در برابر عوامل طبیعی از مقاومت بالایی برخوردار است و به همین دلیل در صنعت ساختمان سازی استقبال گسترده ای از آن شده است.

نکته ی دیگری که در این باره وجود دارد این است که وزن کم باعث ساندویچ پانل های دیواری و سقفی باعث می شود که هزینه های زیر سازی کاهش پیدا کرده و در کل هزینه ی ساختمانی که با این پانل ها ساخته می شود به نحو چشمگیری کاهش پیدا کند.
از طرفی دیگر می توانیم به علت ضخامت کم دیوارهای ساندویچ پانل از فضا به شکل بهینه نهایت استفاده را ببریم.

  ساندویچ پانل سقفی ،قیمت و موارد استفاده آن

استحکام و مقاومت بالا: گزینه دیگری که می توانیم در ارتباط با دلایل محبوبیت ساندویچ پانل در نظر بگیریم مقاومت و استحکام بالای این نوع مصالح است.
ساندویچ بانل ها با توجه به وزن کم خود از مقاومت بالایی برخوردار هستند این مصالح مدرن در مقایسه با مصالح سنتی از دوام بیشتری برخوردار بوده و همچنین قابلیت جذب نیروی وارده بر خود را دارند به همین علت از انواع ساندویچ پانل های دیواری و سقفی در ساخت دوار و سقف های کاذب استفاده می کنند.

ساندویچ پانل

 

سازگار با محیط زیست: از آن جا که در سال های اخیر بحث حفظ سلامت محیط زیست بسیار مطرح بوده است.
با توجه به اینکه این نوع مصالح قابلیت بازیافت داشته و امکان استفاده از آن در اقلیم های جغرافیایی مختلف وجود دارد همچنین می توان از این پانل ها برای ساخت سکونتگاه های موقت استفاده کرد و بعد از پایان کار بدون هیچ نخاله ای آن را جمع آوری کرد این نوع سازه ها به عنوان دوستدار محیط زیست شناخته شده اند و یکی دیگر از دلایل محبوبیت ساندویچ پانل محسوب می شود.

صرفه جویی در مصرف انرژی: یکی دیگر از مهم ترین دلایل محبوبیت ساندویچ پانل ها و شاید دلیل محبوبیت اصلی آن نیز به شمار برود عایق بودن این پانل ها در برابر رطوبت، حرارت و صدا است.
در کل می توانیم این ویژگی را جزو اصلی ترین دلایل محبوبیت ساندویچ پانل در صنعت ساختمان سازی به شمار بیاوریم. این ویژگی باعث می شود که تا حد زیادی در مصرف انرژی صرفه جویی شده که با توجه به هزینه های یالای انرژی همچنین اهمیت و محدودیت مصرف آن بسیار قابل توجه است.
در حقیقت ساختار ساندویچ پانل ها به شکلی طراحی شده است که به عنوان عایق صوتی، حرارتی و رطوبتی شناخته می شوند. این پانل ها از تبادل سرما و گرما در ساختمان ها جلوگیری می کنند و نتیجه کاربرد آن ها صرفه جویی در تامین هزینه های انرژی سرمایشی و گرمایشی است.

  روش تولید ساندویچ پانل پلی استایرن چگونه است

دلایل محبوبیت ساندویچ پانل

قابلیت ضد حریق: از آن جا که آتش سوزی ها سالانه در مناطق مختلف ضرر های هنگفت به جای می گذارند این ویژگی می تواند از دلایل محبوبیت ساندویچ پانل ها محسوب شود که بسیار هم مورد توجه است.
انواع ساندویچ پانل های ساخته شده از پشم سنگ و فوم پلی یورتان این ویژگی را داشته و در هنگام بروز آتش سوزی خسارات کمتری را بر جای خواهند گذاشت.
در ادامه باید اضافه کنیم که این مصالح از ایمنی بالایی نیز برخوردار هستند. این مصالح به علت سبک سازی در برابر خسارات ناشی از زلزله مقاوم تر از مصالح سنتی بوده و خسارات کمتری را به دنبال خواهند داشت.

دلابل محبوبیت ساندویچ پانل

مقاومت بالا در برابر خوردگی و پوسیدگی: از دیگر عوامل محبوبیت ساندویچ پانل که می توانیم به آن اشاره کنیم این پانل ها در برابر رطوبت و عوامل خورندگی مانند عوامل محیطی و شیمیایی نسبت به مصالح سنتی از مقاومت بالاتری برخوردار هستند.
در صورتی که یکی از این پانل ها آسیب ببیند امکان تعمیر و تعویض آن ها نیز بسیار راحت است. نکته ی دیگری که می توانیم در عوامل برتری ساندویچ پانل به آن اشاره کنیم خاصیت ضد باکتریایی آن است که در به علت عایق بودن آن در برابر رطوبت از رشد هر نوع قارچ و باکتری پیشگیری می کند.

کاربرد ساندویچ پانل در صنعت ساختمان سازی

در ادامه دلایل محبوبیت ساندویچ پانل ها قصد داریم به این موضوع اشاره کنیم که می توانیم این سازه ها را به راحتی در بین لوله های آب و فاضلاب و کابل های برق پیاده سازی کرد و این قابلیت نیز به خاطر انعطاف پذیری بالای آن است.
از ساندویچ پانل ها در ساخت انواع فضاهایی مانند سردخانه‌ها، سرویس‌های بهداشتی، سالن‌های تولیدی، هتل‌ها، مدارس، درمانگاه‌ها و واحدهای امدادی سیار، سالن‌های ورزشی، اتاق‌های اداری همچنین برای ساخت کانکس‌ها، کانتینرها، سازه‌های فلزی، سوله، انبارها و کارخانه‌های صنعتی استفاده می شود.
در طی سال ها به علت مزایا و ویژگی های متمایز کننده ی این سازه ها در صنعت ساختمان سازی از محبوبیت نسبتا بالایی برخوردار هستند.

 

 

 

مطالب پربازدید 

امتیاز
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
مشاهده همه کامنت ها